Drukuj
Obcowanie z naturą

W ostatnich latach coraz więcej osób przykłada uwagę do zdrowego stylu życia. Bardzo ważną jego częścią jest zbilansowana dieta, pełna naturalnych składników. Nic więc dziwnego, że ekologiczna żywność cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oto garść przydatnych informacji na jej temat.

 

Czym jest żywność ekologiczna?

 Żywność ekologiczną nazywa się również żywnością organiczną. Proces jej produkcji odbywa się zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, które:

Oznacza to, że produkty ekologiczne pozbawione są sztucznych barwników, aromatów, koncentratów oraz dodatków chemicznych. Są naturalne i zdrowe. Ich wyjątkowa jakość potwierdzona jest przez specjalne certyfikaty – wydają je organizacje nadzorujące proces produkcji ekologicznej.

Proces produkcji żywności ekologicznej odbywa się z poszanowaniem ekologii i środowiska naturalnego – to bardzo istotna informacja dla osób, którym na sercu leży dobro planety.

Produkcja żywności ekologicznej odbywa się zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

 

Dla kogo produkty ekologiczne będą najlepsze?

Wiedząc już, jak powstają produkty ekologiczne, warto się zastanowić, kto powinien rozważyć ich zakup. Przede wszystkim, ekologiczna żywność przeznaczona jest dla każdego, kogo interesuje zdrowy styl odżywiania, a przy okazji – dobro środowiska naturalnego. Po ekologiczne produkty często sięgają osoby, które chcą unikać pestycydów i chemikaliów, wykorzystywanych w procesie produkcji tradycyjnej żywności.

Z racji tego, że żywność ekologiczna nie posiada sztucznych dodatków i konserwantów, polecana jest także dla osób z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami.

Wiele osób przekonanych jest, że żywność ekologiczna wyróżnia się lepszym smakiem i większą wartością odżywczą. Dlatego też wybierana jest przez osoby, które stawiają na głęboki, naturalny smak przygotowywanych przez siebie potraw.

Ekologiczna żywność dla nastolatków, seniorów, małych dzieci ma szczególne znaczenie. Dostarcza im cennych składników odżywczych, które są tak ważne dla prawidłowej pracy organizmu. Przykładem produktu ekologicznego, który w 100% pochodzi z upraw ekologicznych, jest BIO Sok z Żurawiny od Dr Gaja.

 

Żywność ekologiczna – korzyści

Pora zastanowić się, dlaczego warto kupować żywność ekologiczną.

Przede wszystkim, pozbawiona jest ona szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie. Produkty ekologiczne bogate są w cenne składniki odżywcze, mają lepszy smak, a przy okazji – ich produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Produkcja ekologicznej żywności obwarowana jest licznymi standardami, często wyjątkowo rygorystycznymi. Są one potwierdzeniem jej wysokiej jakości.

Producenci żywności ekologicznej na co dzień kierują się etycznym podejściem - czyli poszanowaniem zwierząt, natury i ludzi. Przykładają uwagę do dobrostanu zwierząt, nie stosują szkodliwych antybiotyków i hormonów wzrostu, a swoich pracowników zatrudniają w oparciu o wysoce etyczne standardy.


BIO żywność warto kupować w sprawdzonych źródłach.

 

Czy żywność ekologiczna jest droga?

Żywność ekologiczna wciąż pozostaje nieco droższa niż żywność tradycyjna. Wszystko dlatego, że proces jej wytwarzania jest bardzo pracochłonny. Naturalne metody produkcji pochłaniają o wiele więcej pracy i czasu niż konwencjonalne metody. Zwiększona ilość pracy ręcznej przekłada się na wyższe koszty produkcji.

Stosowanie ekologicznych metod upraw może prowadzić do nieco zmniejszonych zbiorów. To również nie pozostaje bez wpływu na ceny żywności ekologicznej.

Na wyższe ceny produktów ekologicznych w dużym stopniu wpływają także certyfikaty. Aby je otrzymać, producenci żywności BIO muszą spełnić szereg rygorystycznych wymagań, dotyczących przetwarzania żywności, hodowli zwierząt oraz uprawy. Koszty procedur związanych z certyfikacją bywają naprawdę wysokie.

Pomimo tego, że zdrowa żywność ekologiczna jest nieco droższa, wiele osób uważa, że jej zakup jest inwestycją we własne zdrowie, a także środowisko naturalne. Oczywiście, ceny różnych produktów mogą różnić się od siebie w zależności od sezonu i regionu.

Warto wspomnieć także, że z roku na rok różnicy cenowe pomiędzy tradycyjną żywnością, a produktami ekologicznymi powoli się zacierają. Oznacza to, że coraz więcej osób może sięgać po produkty ekologiczne bez szkody dla swojego domowego budżetu.

Obcowanie z naturą
Odsłony: 732
(0 Votes)