Drukuj
Obcowanie z naturą

Dlaczego pomaganie pszczołom jest takie ważne? 7 organizacji, które pomagają pszczołom

Albert Einstein swego czasu powiedział, że jeśli na świecie wyginą wszystkie pszczoły, człowiek będzie w stanie przetrwać jedynie przez kolejne 4 lata. Pomaganie pszczołom jest więc bardzo ważne. Naukowcy od wielu lat biją na alarm - badania wykazują, że rok w rok w Polsce populacja pszczelich rodzin zmniejsza się nawet o 200 000. Dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o pszczoły, by skutecznie zapobiegać ich wymieraniu.

 

Dlaczego pszczoły są zagrożone?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przetrwanie pszczół w ogóle jest zagrożone. Niestety, negatywny wpływ na populację tych pożytecznych owadów ma przede wszystkim działalność człowieka. Niektórzy twierdzą, że problem tkwi w zmianie klimatu, jednak trzeba pamiętać o tym, że pszczoły jako gatunek przetrwały na ziemi już 100 mln lat, stąd też zmiany klimatu niekoniecznie ich dotykają. Niestety, zmiany wprowadzane obecnie przez człowieka na ziemi zachodzą zbyt szybko, by miały szansę się dostosować.

Na wymieranie rodzin pszczelich wpływ mają:

 

Dlaczego trzeba dbać o pszczoły?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pomoc dla pszczół ma tak ogromne znaczenie. Światowa Organizacja do Spraw wyżywienia i Rolnictwa twierdzi, że na świecie istnieje 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają człowiekowi około 90% całej dostępnej żywności.

Tymczasem aż 75 z tych 100 roślin musi być zapylona przez pszczoły, by wydać plon.

To jednak nie wszystko – śmiało można stwierdzić, że pośrednio pszczoły gwarantują człowiekowi również dostęp do mleka, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszystko dlatego, że zwierzęta hodowlane karmią się roślinami, które również zapylane są przez pszczoły. Gdyby owady te nagle zniknęły z ekosystemu, człowiek musiałby zadowolić się głównie kukurydzą i zbożami jako podstawą swojej diety.

 

Pszczoły są niezwykle ważne dla ludzkości, dlatego zdecydowanie warto zadbać o ich populację. 

 

Organizacje, które pomagają pszczołom

Na szczęście na świecie istnieją liczne organizacje wspierające pszczoły, które nieustannie uświadamiają społeczeństwo, jak wielkie znaczenie odgrywają pszczoły w przyrodzie. Wiele osób sądzi, że za profesjonalne wsparcie pszczół odpowiedzialni są wyłącznie pszczelarze. O światowych organizacjach, które zajmują się ratowaniem zdrowia pszczół, pisaliśmy już wcześniej tutaj. Oto krótkie przypomnienie.

 

W jaki sposób można pomagać pszczołom?

Wiele osób sądzi, że za ratowanie pszczół odpowiedzialne są wyłącznie organizacje wspierające pszczoły i pszczelarze. Tymczasem prawda jest taka, że tym pożytecznym owadom pomóc może tak naprawdę każdy.

Wystarczy przy urządzaniu przydomowych ogród posadzić kwiaty i krzewy miododajne, które zapewniają pszczołom różnorodne pożywienie przez jak najdłuższy czas w roku. Na szczęście, coraz częściej właścicieli domów decyduje się na kwietne łąki w miejsca wypielęgnowanych, gładkich trawników. Nie tylko cieszą one oczy feerią barw, ale również karmią pszczoły.

Bardzo ważne jest również zapewnienie pszczołom dostępu do czystej wody – wystarczy w różnych miejscach ogrodu ustawić specjalne poidła.

Dodatkowo – osoby, które uprawiają własne warzywa i owoce, w celu ochrony pszczół powinny zdecydować się na uprawę bio. To właśnie szkodliwe pestycydy i nawozy są główną przyczyną wymierania pszczół na terenie całego świata.

I na koniec – edukacja. Każdy może edukować społeczeństwo, głośno mówiąc o potrzebach pszczół i sposobach ich ratowania. Istotne jest również przekazywanie tej wiedzy dla kolejnych pokoleń, tak by i one dowiedziały się, że świat bez pszczół maluje się w wyjątkowo ciemnych barwach.

Obcowanie z naturą
Odsłony: 164
(0 Votes)