Drukuj
Obcowanie z naturą

A może nad nasze morze?

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Czego więcej trzeba? Wypad nad polskie morze - latem czy zimą, choćby na kilka dni to z pewnością dobry pomysł. Jedni znajdą tu relaks i spokój mniejszych miejscowości, zwolennicy nocnego życia – kluby, kawiarnie popularnych kurortów, a wszyscy cudowny mikroklimat i potężny łyk dobroczynnego jodu.

Spokój i cisza

Wyjazd nad morze to idealny sposób, by oderwać się od codziennych obowiązków, problemów, trosk czy pracy. Nic tak nie pozwala nabrać dystansu, jak szum fal i pusta plaża. Warto wybrać wtedy jakieś odludne miejsce lub przyjechać tu poza sezonem, kiedy jodu w powietrzu jest najwięcej. Długie spacery pustą plażą, wschody i zachody słońca nad brzegiem morza to zdecydowanie dobry pomysł na romantyczny wypad we dwoje. Jednak spokojne miejsca z szerokimi plażami, bez tłumów plażowiczów oraz wszechobecnych parawanów to także idealne i bezpieczne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Okazuje się, że spokój i ciszę odnajdziemy nie tylko w małych miejscowościach. Nawet w tak popularnych miejscach jak Krynica Morska, Ustka czy Kołobrzeg znajdziemy miejsca oddalone od centrum, w których możemy liczyć na bardzo kameralne warunki. Wystarczy, że skorzystamy z innych plaż niż te, do których prowadzą deptaki i główne wejścia.

Chociażby Piaski, najbardziej wysunięta na wschód część Krynicy Morskiej, a jednocześnie niezwykle malownicza miejscowość położona na Mierzei Wiślanej. Oficjalna nazwa to Nowa Karczma, a plażą można dojść tu aż do granicy z Rosją. Ten cudowny „koniec świata” urzeknie wszystkich, którzy cenią sobie ciszę, spokój oraz bliskość natury.

Puste plaże, wschody i zachody słońca tylko nad Bałtykiem

Niewielki kurort położony pomiędzy Pobierowem a Trzęsaczem, jednak jak nazwa wskazuje, znacznie mniej od nich popularny, to z kolei… Pustkowo. Tutaj również znajdziemy szeroką i czystą plażę, a do tego piękny klif oraz wydmy.

Piaszczyste i szerokie plaże

Piaszczystych plaż jest w Europie wiele, jednak te nadbałtyckie znajdują się w czołówce większości rankingów. Niektóre nieco dzikie, inne łagodne, ale praktycznie wszystkie bogate w złoty, drobny piasek. Polskie plaże są stosunkowo szerokie, a malownicze wydmy oraz szerokie pasy zieleni oddzielające plaże od deptaków, miast i miasteczek pozwalają całkowicie odciąć się od miejskiego zgiełku. Wszystkie są czyste, bezpieczne i prawie na każdej powiewa Błękitna Flaga.

Ponad 200 m - tyle liczy sobie w najszerszym miejscu plaża w Świnoujściu. To również jedyna plaża na polskim wybrzeżu, która przez 11 lat z rzędu uzyskała certyfikat Błękitnej Flagi. Pięknymi plażami może pochwalić się również Trzęsacz, Sopot, Ustka, Międzyzdroje czy Kołobrzeg.

Spokojne, swojskie Niechorze to doskonałe miejsce na wypoczynek w rodzinnym gronie i jeden z najprzyjemniejszych kurortów. Plaża jest tu szeroka i piaszczysta, atrakcji dla maluchów co nie miara, zejście do morza łagodne i bezpieczne, a woda bardzo czysta.

Aktywny wypoczynek

Można też postawić na bardziej aktywny wypoczynek, podczas którego zregenerujemy swoje siły, zwiedzimy ciekawe miejsca i naładujemy się pozytywną energią. Słońce, plaża, liczne turystyczne atrakcje i możliwość uprawiania sportów wodnych sprawiają, że nasze akumulatory ładują się na wybrzeżu zaskakująco szybko.

Półwysep Helski to nie tylko morze z dwóch stron i wspaniały piasek. To także wyjątkowo korzystny wiatr dla amatorów wind - i kitesurfingu. Według serwisu The World Geography to jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata. Największą płycizną na całym półwyspie poszczycić się może Jastarnia – nawet do 4 km od brzegu!

Dla poszukiwaczy skarbów miejscem obowiązkowym będzie Ustka. Podobno po sztormie można tu znaleźć najbardziej dorodne okazy bursztynu w okolicy. To tutaj właśnie organizowane są mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu polskiego złota.

Nawet, kiedy pogoda nie sprzyja, liczne atrakcje turystyczne nie pozwolą nam się na wybrzeżu nudzić. Jak mawiają, cudze chwalicie, swego nie znacie. Na wybrzeżu jest wiele pięknych zakątków, oryginalnych zabytków, które warto odwiedzić. Gdańsk to jedna z najpiękniejszych Starówek w naszej części Europy. Fascynująca historia obecna niemal na każdym kroku, nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca.

Dla spragnionych nocnych wrażeń

Fani rozrywek i życia nocnego powinni wybierać większe kurorty, jak Władysławowo czy Sopot. Jednak swego rodzaju „polską Ibizę” stanowi z pewnością Mielno. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów jest na tym dość wąskim obszarze między Bałtykiem a Jamnem chyba największe na całym wybrzeżu. W sezonie wakacyjnym muzyka w lokalach rozbrzmiewa tutaj do białego rana.

Na każdą kieszeń

Polskie wybrzeże poza pięknymi plażami i wyjątkowym klimatem ma do zaoferowania coraz bardziej różnorodną bazą noclegową. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać tanią kwaterę prywatną lub nieco droższy ośrodek wypoczynkowy, pensjonat lub hotel. To drugie rozwiązanie nie tylko pozwala odpocząć od codziennego gotowania, zmywania czy sprzątania, ale coraz więcej ośrodków ma ciekawe propozycje dla maluchów, tak by rodzice mogli trochę odetchnąć od swoich pociech.

Innym rozwiązaniem może być apartament nad morzem. Zapewni maksimum prywatności i swobody oraz dostęp do kuchni, tym którzy lubią przygotowywać posiłki samodzielnie. Ta opcja też ma inne plusy, zwłaszcza dla tych, którzy lubią np. cały dzień plażować lub planują dłuższe wycieczki. Nie muszą bowiem o określonej porze stawiać się w hotelowej restauracji czy stołówce.

Oczywiście jedni powiedzą, że polskie morze to wszechobecny kicz, zatłoczone plaże pełne parawanów oraz disco polo. Pewnie jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy, ale na szczęście można znaleźć jeszcze puste, piękne, szerokie plaże, gdzie szum fal i specyficzny mikroklimat jest nie do porównania z niczym innym.

Obcowanie z naturą
Odsłony: 1986
(0 Votes)