7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Tłusty Czwartek – zdrowsze alternatywy

Tłusty Czwartek to dzień, który kojarzony jest zazwyczaj z pączkami. Nie ma jednak co ukrywać, przekąski te są nie tylko pyszne, ale także wyjątkowo kaloryczne. Warto wiedzieć, ile kalorii ma jeden pączek, a także – czym zastąpić go w razie potrzeby? Oto pomysły na zdrowe alternatywy dla tradycyjnych pączków w Tłusty Czwartek.

 

Kiedy obchodzimy Tłusty Czwartek? 

Tłusty Czwartek to święto ruchome, co oznacza, że w każdym roku jego świętowanie przypada na inny dzień. Z reguły obchodzi się go pomiędzy 9 stycznia a 4 marca. Pomimo tego że tradycja tego święta jednoznacznie wywodzi się z czasów pogańskich, to jednak jego obecna data wyznaczana jest przez kalendarz chrześcijański. Tłusty Czwartek zawsze przypada 52 dni przed Niedzielą Wielkanocną – wyznacza on ostatni dzień karnawału dla osób wierzących.

 

Świętowanie Tłustego Czwartku w Polsce

Mimo tego że dzisiaj Tłusty Czwartek jednoznacznie kojarzy się ze słodkimi, tłustymi i pysznymi pączkami, to jednak dla wielu osób jego pogańskie pochodzenie może być sporym zaskoczeniem. Kolejnym interesującym faktem jest to, że Tłusty Czwartek zaledwie od kilku stuleci funkcjonuje jako dzień słodki. W przeszłości ludzie w to święto zajadali się pączkami ze słoniną, a także wyjątkowo tłustymi daniami mięsnymi. Na tłustoczwartkowym stole w dawnej Polsce królowały słonina, mięsa oraz mocne napoje alkoholowe. Tradycja zaczęła się zmieniać dopiero około XVI wieku, kiedy to na stołach pojawiły się pączki w słodkiej wersji. Jednak także i wtedy nie były one wypełnione słodkimi konfiturami, tak jak dzisiaj, a orzechami.

Tradycja mówi jednoznacznie – pączka w Tłusty Czwartek trzeba zjeść, by świętować koniec zimy i uchronić się przed nieszczęściem w nadchodzącym roku. Dobrze jednak pamiętać o tym, aby w tym dniu zachować zdrowy rozsądek. Słodkie przysmaki wcale nie muszą być niezdrowe i tłuste.

 W Tłusty Czwartek już od samego rana możemy zobaczyć kolejki przed cukierniami. 

 

Pączki – zdrowsze alternatywy

Warto zastanowić się, dlaczego w ogóle należy szukać alternatyw dla pączków. Otóż, niestety, kalorie dostarczane przez nie, to tak zwane puste kalorie. Oznacza to, że dostarczają one do organizmu jedynie czystą wartość energetyczną bez żadnych ważnych składników odżywczych. Wystarczy wyobrazić sobie, że spalenie jednego pączka wymaga aż 30 minut intensywnego biegu. Są to informacje, które z pewnością nie ucieszą osób dbających na co dzień o linię. Warto wiedzieć, jakie są zdrowsze alternatywy dla tradycyjnych pączków – również słodkie i pyszne, a jednocześnie o wiele zdrowsze.

 

Pączki smażone a pieczone – porównanie

Co ciekawe, W Tłusty Czwartek wcale nie trzeba rezygnować z zajadania się pysznymi pączkami. Wystarczy zmodyfikować przepis tak, aby przekąska stała się o wiele bardziej zdrowa. Mąkę pszenną wystarczy zastąpić pełnoziarnistą, a pączki upiec w gorącym piekarniku zamiast smażyć je w głębokim oleju. Dzięki temu pączki nie nasiąkną tłuszczem i staną się o wiele mniej kaloryczne niż te tradycyjne.

 

Pączki ze zdrowymi zamiennikami cukru

Osoby, które nie wyobrażają sobie Tłustego Czwartku bez tradycyjnych pączków, mogą przygotować je na własną rękę, wykorzystując zdrowsze zamienniki cukru. Biały cukier, który tradycyjnie wykorzystywany jest do produkcji pączków, można zastąpić naturalnym słodzikiem, takim jak choćby stawia. Zamiast konfitury z wysoką zawartością cukru jako nadzienie do pączków można wykorzystać surowe, rozdrobnione owoce bądź też niskosłodzone dżemy.

 

Muffinki

Muffinki mogą stanowić doskonałą alternatywę dla pączków. W Internecie można znaleźć mnóstwo interesujących, a przy okazji zdrowych, przepisów na wyjątkowe, pyszne i aromatyczne muffinki. Zasada przygotowania tych wypieków jest bardzo prosta – najpierw miesza się ze sobą suche składniki, a następnie dodaje się do nich składniki mokre, w których skład wchodzi stopione i ostudzone masło. Samo pieczenie muffinek w specjalnej formie zajmuje zaledwie 20 minut. Aby wypieki stały się jeszcze zdrowsze, można dodać do nich gorzką czekoladę, świeże lub suszone owoce. Muffinek nie smaży się w głębokim oleju, co oznacza, że są zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych pączków.

 

Muffinki to ciekawa propozycja na Tłusty Czwartek. 

 

Może gofry?

Osoby zastanawiające się, co zamiast pączka doskonale sprawdzi się w Tłusty Czwartek, mogą przygotować gofry. Są zdrowszym deserem, ponieważ nie wymagają smażenia na głębokim tłuszczu i są zdecydowanie mniej kaloryczne. Wystarczy być w posiadaniu gofrownicy, by przygotować pyszny deser dla wszystkich domowników. Gofry w zdrowej wersji można podawać z niskosłodzonym dżemem, świeżymi owocami bądź też niewielką ilością bitej śmietany.

 

Jak wspomóc trawienie po Tłustym Czwartku?

Nie ma co ukrywać – wiele osób nie zna umiaru w Tłusty Czwartek i bez opamiętania objada się tłustymi pączkami. Raz w roku z pewnością można sobie na to pozwolić, jednak często skutkiem takiego szaleństwa jest bolesna niestrawność. Aby wspierać pracę wątroby, nie tylko od święta, ale także na co dzień, warto mieć zawsze pod ręką oleje wspomagające trawienie, takie jak mikstura Olei. Tego typu produkt warto mieć pod ręką zawsze, a zwłaszcza po pączkowym szaleństwie.

 

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱