7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

sok z noni

Sok z Noni DrGaja, czyli odrobina egzotyki na zimę

Coraz większą popularnością, także w Polsce, zaczynają cieszyć się produkty oparte na bazie różnego rodzaju egzotycznych roślin oraz owoców. Jednym z ciekawszych jest morwa indyjska, czyli noni. Roślinę od wieków cenili zwłaszcza mieszkańcy Polinezji, stosując ją jako antidotum na niemal wszystkie dolegliwości. To właśnie oni ochrzcili ją mianem „aspiryny starożytności”. Dziś możemy ją znaleźć choćby w naturalnych sokach.

 

Czym jest noni?

Noni, zwana inaczej morwą indyjską (Morinda citrifolia L.), to zimozielona roślina z rodziny marzanowatych. Ten niezwykle ozdobny krzew osiąga od 6 do 10 m wysokości. Roślina jest bardzo odporna na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak wiatr, susze, obfite deszcze czy zasolenie gleby, ale także wszelkiego typu szkodniki oraz choroby. Dlatego też obecnie można ją spotkać rosnącą dziko praktycznie w całej strefie międzyzwrotnikowej.

Co ważne, w środowisku naturalnym kwitnie oraz owocuje przez cały rok.

Szczególnie atrakcyjne są grube, owalne i błyszczące liście noni, o długości od 20 do nawet 45 cm. Z kolei drobne jasnożółte kwiaty, o rurkowatym kształcie przyjmują kształt kulistych kwiatostanów.

 

Skąd pochodzi noni?

Noni wywodzi się z obszarów Południowo-Wschodniej Azji oraz wysp Pacyfiku, ale szczególne znaczenie zyskała w środkowej części oceanu, czyli Polinezji, gdzie od ponad 2000 lat wykorzystywane są praktycznie wszystkie jej części – liście, kora, a nawet korzeń. Polinezyjczycy najbardziej cenią jednak owoce morwy indyjskiej i to im przypisują szczególne właściwości.

 

Jak smakują owoce noni?

Owoce morwy indyjskiej, czyli noni przypominają kształtem nieco naszą rodzimą morwę białą. Są jednak znacznie większe ­– mogą osiągać do 20 cm, czyli wielkość sporego ziemniaka. Podczas dojrzewania owoce z jasnozielonkawych przebarwiają się na bladożółte, a wreszcie prawie białe. Co ciekawe, proces dojrzewania owoców noni zachodzi przez cały rok, dlatego na jednym krzewie możemy obserwować owoce o różnym stopniu dojrzałości.

Owoce noni są nie tylko jadalne, ale nawet uważane za bardzo pożywne, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, błonnik, białka, oraz witaminy i minerały. Dlatego też mieszkańcy Polinezji wykorzystywali je jako główne pożywienie w okresach głodu.

owoce noni

 

Wykorzystanie i zastosowanie noni

Owoce noni, jak już wspomnieliśmy, cieszące się największym uznaniem wśród mieszkańców Polinezji, wykorzystywane były nie tylko jako pożywienie, ale także w formie antidotum na wszelkie dolegliwości. Powszechnie stosowano roślinę dla złagodzenia różnego rodzaju bólów, a także w postaci ciepłych okładów na rany, stłuczenia i oparzenia.

Tradycyjni uzdrowiciele na wyspach Pacyfiku używali noni m.in. do odnowy biologicznej. Niektórzy z nich twierdzą, że herbata noni stosowana zewnętrznie pomaga w zapobieganiu siwieniu oraz wypadaniu włosów. Herbata noni wytwarzana z liści tej rośliny była wykorzystywana w przypadku problemów trawiennych oraz jako lekarstwo na biegunkę, nudności, wymioty czy zatrucia pokarmowe.

Ponadto starożytne, indyjskie teksty ajurwedy, czyli ashyuka w sanskrycie wzmiankują o noni jako o środku stymulującym wewnętrzne oczyszczanie. Owoc stosowano także przy problemach żołądkowych, astmie oraz jako zewnętrzny środek na bóle stawów i dolegliwości skórne.

Mieszkańcy Azji oraz wysp Oceanu Spokojnego pozyskiwali z noni barwnik wykorzystywany np. przy produkcji tkanin. Z korzeni uzyskiwano żółty, zaś z kory brązowo-purpurowy kolor.

 

Współczesne zastosowanie morwy indyjskiej, czyli sok z noni

Owoce noni charakteryzuje intensywny zapach oraz specyficzny, cierpki, (wynikający z zawartości kwasów organicznych) smak. Do spożycia najbardziej nadają się jeszcze zielonkawe i soczyste owoce. Koneserzy egzotycznych smaków mogą dodawać je do jogurtów, koktajli, musli czy sałatek. W naszej części świata o świeże owoce noni raczej trudno, dlatego zdecydowanie częściej spotkamy je w formie suszonej, lifilizowanej, a przede wszystkim w postaci soku.

Sok z noni to obecnie najbardziej popularna forma wykorzystania owoców morwy indyjskiej. Nie tylko lepiej pachnie i smakuje, ale też dzięki naturalnemu procesowi produkcji zachowuje całe bogactwo zwartych w owocach składników. Dlatego też coraz więcej osób sięga po ten naturalny produkt, by uzupełnić nim codzienną dietę.

Na rynku możemy coraz częściej spotkać napoje oraz koktajle z dodatkiem soku z noni. Ważne jednak, by dokładnie czytać etykiety, ponieważ wiele z nich zawiera konserwanty, fruktozę czy np. gumę ksantanową. Wybierajmy zawsze czysty produkt bez zbędnych dodatków.

Noni doskonale sprawdza się także w naturalnej pielęgnacji skóry, dlatego ekstrakty z rośliny dodawane są do wielu kosmetyków, takich jak kremy maseczki czy balsamy. Zawarte w roślinie substancje odżywcze oraz kwasy mogą wesprzeć naturalną elastyczność naszej skóry, oraz dodać jej blasku i świeżości.

 

Ekologiczny Sok z Noni

Sok z Noni DrGaja to przede wszystkim 100% soku z owoców morwy indyjskiej pochodzącej z Samoa. Produkt oferowany jest w butelkach o objętości netto 500 ml lub 1000 ml. Co ważne, to produkt całkowicie naturalny, niezawierający sztucznych konserwantów oraz barwników.

Dlaczego warto pić Sok z Noni DrGaja? Przede wszystkim dzięki unikalnemu, tradycyjnemu procesowi wytwarzania, produkt zachowuje dobroczynne składniki świeżych owoców. Systematyczne spożywanie produktu pozwoli nam wesprzeć nasz układ odpornościowy i codzienną jego stymulację, co zwłaszcza zimą jest niezwykle ważne. 

sok z noni drgaja

 

Jak wykorzystać sok z noni?

Sok z Noni DrGaja posiada wyjątkowy, lekko kwaskowaty, delikatny smak, który może stanowić doskonały dodatek do koktajli, napojów, herbatek czy deserów.

Zalecane dawkowanie soku z noni to 2 łyżki dziennie, czyli około 30 ml. Najlepiej spożywać go na czczo, około 30 minut przed posiłkiem. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji produktu.

Sok z noni powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ważne, by nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Po otwarciu butelki należy przechowywać go w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie.

 

Własna hodowla noni

Jak wspomnieliśmy, w naturalnym środowisku noni kwitnie i owocuje przez cały rok. Ponieważ w naszych warunkach roślina nie występuje, a świeże owoce są mało osiągalne, możemy pokusić się… o własną hodowlę morwy indyjskiej. W tym celu najprościej zakupić w sklepie ogrodniczym nasionka lub sadzonki rośliny.

Jeżeli uda nam się jednak nabyć owoce noni, nasiona można pozyskać także z nich. W jednym owocu możemy znaleźć nawet 100 ziarenek! Warto tak zrobić choćby po to, aby najpierw spróbować owoców, zanim zaczniemy własną uprawę. Poza tym, jak twierdzą specjaliści, rośliny, które z nich wyrosną, są bardziej odporne na potencjalne choroby niż te z sadzonek.

Ważne, by owoce noni były odpowiednio dojrzałe oraz miękkie. Należy rozgnieść je lub przetrzeć przez sitko, a następnie oczyścić i dokładnie przepłukać. Oczyszczone nasionka musimy wysuszyć w zacienionym miejscu. Najlepiej w tym celu rozłożyć je np. na gazecie i pozostawić na nie dłużej niż 3 dni. Przesuszone ziarenka przechowujemy w suchym miejscu w szczelnym pojemniku.

 

Jak przyśpieszyć kiełkowanie rośliny?

W domowych warunkach kiełkowanie noni może potrwać dość długo, bo od kilku miesięcy do nawet roku! Aby przyśpieszyć ten proces, najlepiej namoczyć wcześniej nasionka w czystej wodzie przez około 2 doby, a następnie lekko ponacinać uważając, by nie uszkodzić znajdujących się w nich zarodków. Proces skaryfikacji pozwala szybciej dostać się do zarodków wilgoci oraz powietrza.

uprawa noni

 

Pielęgnacja owoców noni

Nasionka noni sadzimy następnie pojedynczo w doniczkach i umieszczamy w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest też utrzymanie wysokiej wilgotności, czyli regularne podlewanie rośliny. W miarę wzrostu sadzonek należy przesadzać je do większych doniczek, ponieważ zbyt mały pojemnik może hamować rozwój morwy indyjskiej. Raz na miesiąc możemy zasilić roślinę naturalnym nawozem płynnym.

Noni w domowych warunkach oczywiście nie osiąga takich rozmiarów jak w środowisku naturalnym, jednak pierwszymi owocami możemy cieszyć się już po 12 miesiącach uprawy. Stąd już tylko krok do pysznego soku z noni własnej roboty!

 

Czas na pyszny koktajl z sokiem z noni!

Jak już wspomnieliśmy, sok z noni to m.in. doskonały składnik domowej roboty koktajli, zarówno tych owocowych, jak i warzywnych. Dlatego na koniec proponujemy przepis na pyszny, a przede wszystkim wzmacniający i odżywczy koktajl z kolendry, pomarańczy, ananasa i soku z noni.

Składniki:

  • 1 duża garść świeżej kolendry,
  • 1 pomarańcza,
  • ½ świeżego ananasa,
  • 1 jabłko,
  • 2 łyżki miodu manuka (zimą najlepiej MGO™ 550+),
  • 2 łyżki Soku z Noni DrGaja,
  • ½ soku z cytryny,
  • 1 szklanka niegazowanej wody mineralnej.

Liście kolendry myjemy. Pomarańczę obieramy ze skóry i kroimy na mniejsze cząstki, ananasa też obieramy, a następnie usuwamy ze środka zdrewniałą część oraz kroimy w kostkę. Obrane jabłko, pozbawione gniazda nasiennego, kroimy w kawałki. Owoce wraz z kolendrą wrzucamy do wysokiego naczynia, dodajemy wodę, miód oraz sok z noni.

Na koniec wszystko dokładnie miksujemy za pomocą blendera. Latem przed podaniem najlepiej schłodzić koktajl z sokiem z noni w lodówce, zimą natomiast możemy dodać do niego starty korzeń imbiru.

Na naszych stronach znajdziecie też przepis na  gruszkowo-jarmużowy koktajl z dodatkiem soku z noni. Smacznego!

 

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱