Drukuj
Dieta

Sok z Aloesu – dlaczego warto stosować go regularnie?

sok z aloesu dlaczego warto

 

Sok z Aloesu – dlaczego warto stosować go regularnie?

Wiedzieliście, że wyjątkowe właściwości aloesu znane były już 5 tysięcy lat przed naszą erą? Roślinę tę cenili nie tylko starożytni Grecy, Rzymianie, Babilończycy, ale także Hindusi, Chińczycy oraz Indianie. Określana była jako roślina życiodajna czy wręcz roślina nieśmiertelności. Skąd ta fascynacja aloesem i powstającym z niego sokiem?

 

Czym jest aloes?

Aloes należy do rodziny sukulentów, czyli roślin doskonale radzących sobie w warunkach ograniczonej ilości wody, dlatego też naturalnie można go spotkać m.in. w rejonach pustynnych czy na sawannach. Występuje w blisko 350 odmianach, z których najbardziej znane to aloes zwyczajny (Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill).

Aloes ma trójkątne, mięsiste liście z ząbkowanymi krawędziami, żółte rurkowate kwiaty i owoce zawierające liczne nasionka. W Polsce występuje najczęściej jako ozdobna roślina doniczkowa.

Najpopularniejszy gatunek aloesu, czyli aloes zwyczajny wywodzący się z terenów Afryki i Azji Mniejszej uprawiany jest w celu pozyskania surowca znajdującego się w miąższu liści, będącego składnikiem wielu preparatów leczniczych, kosmetycznych, spożywczych czy naturalnych suplementów diety. Z liści pozyskiwane jest mleczko aloesowe, ale przede wszystkim żel oraz sok.

 

Aloes – ciekawostki i zastosowanie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wyjątkowe właściwości aloesu doceniano już w starożytności. Wierzono, że zapewnia on zdrowie urodę, a nawet nieśmiertelność. Aloesu używano m.in. do leczenia ran oraz balsamowania zwłok. Nefretete i Kleopatra stosowały aloes w celu poprawienia urody, z nadzieją, że roślina pozwoli zachować im wieczną młodość. Pierwsze wzmianki o cudownych właściwościach aloesu to jednak gliniane tabliczki wykonywane przez Sumerów z roku 1750 p.n.e. oraz pochodzący z 1550 roku przed naszą erą papirus z Eber.

Skąd to uwielbienie dla aloesu? Zwłaszcza że żel aloesowy to w około 99% po prostu zwyczajna woda? Tajemnicą jest… pozostały 1% zawierający blisko 200 niezwykle aktywnych składników różnorodnym działaniu!

Aloes, ze względu na swoje właściwości regeneracyjne jest współcześnie szeroko wykorzystywany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Roślina przystosowana do gromadzenia dużych zapasów wody, chętnie potem dzieli się nimi z naszą skórą, nawilżając ją, odświeżając, tonizując i rozświetlając. Wiele dawnych, ale także współczesnych kultur używa ponadto żelu z aloesu jako skutecznego leku na nadmierne wypadanie włosów.

aloes

 

Domowa hodowla aloesu – czyli doskonały kosmetyk na wyciągnięcie ręki

W naszych warunkach klimatycznych aloes może być hodowany wyłącznie w pomieszczeniach – jako roślina doniczkowa. Osiąga zwykle dość spore rozmiary, dlatego wymaga dużo miejsca i światła. Jego niedobór w okresie zimowym to największy problem w domowej uprawie aloesu, który może powodować m.in. karlenie oraz deformację liści.

Zbiór aloesu na żel, będący naturalnym kosmetykiem dla naszej skóry czy włosów, nie należy do skomplikowanych, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ważne, aby roślina była dojrzała, czyli miała nie mniej niż 2, ale też nie więcej niż 5 lat. Wtedy ilość składników jest odpowiednio wysoka.

Najlepiej usuwać nie więcej niż 3-4 liście jednorazowo. Na wycięcie kolejnych powinniśmy poczekać kolejnych kilka tygodni. Upewnijmy się, że liście są zdrowe, bez uszkodzeń czy pleśni. Wycinajmy liście aloesu jak najbliżej łodygi, ponieważ to właśnie u ich podstawy znajduje się najwięcej korzystnych dla naszej urody składników.

Liście myjemy i osuszamy, a następnie ostrym nożem usuwamy kłujące kolce, które zawierają toksyczną aloinę. Kolejny krok to usunięcie zewnętrznej części liścia, tak by dostać się do wewnętrznego żelu oraz poczekać aż spłynie z niego żółty woskowy sok. Tak pozyskaną substancję możemy pokroić w plasterki lub zmielić.

Przygotowany świeży żel aloesowy możemy nakładać bezpośrednio na skórę albo zrobić domowy preparat np. z dodatkiem miodu, oliwy z oliwek czy olejku arganowego lub innych olei roślinnych. Aloes można stosować w zasadzie do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry w każdym wieku. Jednak jego właściwości nawilżające doceni najbardziej skóra sucha i dojrzała. Zastosowanie aloesu to idealne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nasza skóra jest zmęczona oraz nieco poszarzała.  

 

Jak zrobić sok z aloesu?

Jeżeli chcemy wykorzystać aloes do przygotowania soku, nie należy podlewać go przez 2 tygodnie – dzięki temu zawartość soku w liściach będzie wyższa i bogatsza. Zdaniem niektórych, po obcięciu dobrze jest umieścić liście na jedną dobę w lodówce lub przemrozić.

Podobnie, jak w przypadku żelu, przy pozyskiwaniu soku z aloesu usuwamy ostrożnie niebezpieczne kolce. Miąższ możemy obrać ze skórki lub po prostu wydrążyć go łyżeczką.

właściwości aloesu

 

Jaki sok z aloesu wybrać?

Jeżeli nie mamy czasu na produkcję własnego soku z aloesu, idealnym rozwiązaniem są dostępne na rynku gotowe soki. Warto też pamiętać, że aloes, który hodujemy na balkonach, niekoniecznie nadaje się do wyciśnięcia i spożycia – szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście. Powodem są naturalnie zanieczyszczenia obecne w miejskim powietrzu.

Co ważne, szukając aloesu na sklepowej półce, najpierw należy dokładnie zapoznać się z jego składem, ponieważ większość soków aloesowych posiada w składzie konserwanty. W takich produktach możemy spotkać aloes wzbogacony dwoma substancjami konserwującymi, takimi jak benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Związki te mogą podrażniać śluzówkę żołądka, a w dłuższej perspektywie wywoływać nawet dolegliwości bólowe czy reakcje alergiczne.

Przeczytajmy zatem dokładnie etykietę. Najlepszy aloes do picia to prawdziwy, naturalny produkt. Ważna jest w nim też zawartość aloverosy w mg/100 ml – aktywnego składnika, który odpowiada za jakość soku.

Unikajmy też „napojów z dodatkiem aloesu”. Wczytując się w ich skład, odkryjemy, że mogą zawierać zaledwie 0,1–20% aloesu a reszta to... woda, cukier lub soki z innych, mniej wartościowych owoców. Nie warto też sięgać po produkty pozyskiwane z koncentratu, ponieważ nie mają one zbyt dużej wartości odżywczej.

Warto zwrócić również uwagę na certyfikaty producentów oraz rzetelność podawanych oświadczeń żywieniowych. Powinny być one zgodne z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej, a ich aktualność na bieżąco monitorowana.

 

Sok z Aloesu ALV DrGaja

Zima to okres wzmożonych infekcji i przeziębień, w walce z którymi naturalny sok aloesowy może nas wspomóc. Sok z Aloesu DrGaja nie tylko pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, ale także chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem oksydacyjnym, eliminuje objawy zmęczenia oraz wspomaga detoksykację całego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę, pomagając tym samym w normalizacji i stabilizacji poziomu glukozy we krwi. To także pozytywny bodziec dla pracy naszych jelit.

Sok z aloesu DrGaja to sok klasy PREMIUM, którego charakteryzuje wysoka zawartość aloverosy (ALV). Czym jest aloverosa? To mukopolisacharyd, który stanowi najcenniejszy składnik soku z aloesu. Zawartość aloverosy w Sokach DrGaja różni się i wynosi 600 mg/l w Soku z Aloesu ALV 600 oraz 1200 mg/l w Soku z Aloesu ALV 1200.

sok z aloesu drgaja

Sok z aloesu DrGaja powstaje poprzez ręczne obieranie liści, co pozwala na precyzyjne oddzielanie miąższu od zawierających wspomnianą już toksyczną aloinę kolców. Jest ponadto produkowany poprzez bezpośrednie wyciśnięcie miąższu z liścia aloesu, a nie poprzez rozcieńczenie koncentratu.

Kolejna zaleta produktu to prosty i czytelny skład. Butelka zawiera sok z aloesu (99,7%) oraz kwas cytrynowy (0,3%). Nie znajdziemy tutaj sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku czy substancji słodzących.

Co niezwykle istotne, sok z aloesu DrGaja został poddany pasteryzacji HTST (high-temperature short-time), która polega na utrwaleniu go w wysokiej temperaturze (85°C), w krótkim czasie (15 sekund). Taki właśnie sposób pozwala zachować wartości odżywcze aloesu.

 

Jak stosować sok z aloesu?

Zalecane spożycie soku z aloesu ALV600 dla osób dorosłych to 2 łyżki stołowe (30 ml) 3 razy dziennie, 30 minut przed posiłkiem. W przypadku soku z aloesu ALV1200 jest to 1 łyżka stołowa (15 ml), także 3 razy dziennie. Warto zacząć od łyżki soku z aloesu przez pierwszy tydzień na czczo. W drugim tygodniu możemy pić 2 łyżki rano i dołożyć np. kolejną wieczorem, przed spaniem, aż do uzyskania zalecanej dawki przez producenta.

Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji produktu. Picie soku z aloesu w większych dawkach niż te zalecone może przyczynić się do strat w gospodarce elektrolitowej.

Sok z aloesu nie jest ponadto przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia, nie powinien być też spożywany przez kobiety w ciąży. Ważne, by nie był stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętajmy o zrównoważonym sposobie żywienia oraz o prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Produkt najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci oraz chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Po otwarciu należy przechowywać go w lodówce i spożyć w ciągu dwóch tygodni.

Dieta
Odsłony: 3703
sok
Soki Dr Gaja
(0 Votes)