7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

olej lniany budwigowy dieta dr Budwig

Olej lniany budwigowy – idealny do diety dr Budwig i nie tylko!

Olej lniany był wykorzystywany do rozmaitych celów już setki lat temu, jednak na jakiś czas odszedł w zapomnienie. Na szczęście, wraz z coraz bardziej rozpowszechnioną dietą dr Budwig wrócił do łask i znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Jest ceniony głównie za imponującą zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3, które są bardzo ważnym składnikiem codziennej diety. 

 

Co warto wiedzieć o oleju lnianym?

Len zwyczajny jest rośliną, która była ceniona już kilka tysięcy lat temu. Włókna lnu służyły do produkcji tkanin, a nasiona (siemię lniane) były dodawane do zup. Z czasem dostrzeżono oleistą konsystencję nasion i zaczęto pozyskiwać z nich olej lniany. Wspominał o nim już Hipokrates, zalecając stosowanie oleju lnianego osobom mającym problemy z układem pokarmowym. Bardzo długo był to także najpopularniejszy tłuszcz w polskiej kuchni – dopóki nie został wyparty przez olej słonecznikowy i rzepakowy.

Ponowne zainteresowanie olejem lnianym to początek lat 50. To właśnie wówczas niemiecka biochemiczka, Johanna Budwig prowadziła pionierskie badania nad kwasami tłuszczowymi i ich wpływem na zdrowie. Dr Budwig zwróciła uwagę na szczególne właściwości oleju lnianego, którego najlepsze jakościowo odmiany są obecnie określane mianem budwigowych – od jej nazwiska.

 

Jak smakuje olej lniany?

Świeży olej lniany ma bursztynowy kolor i bardzo intensywny zapach. Jego smak także jest charakterystyczny – lekko orzechowy. Jednak największą zaletą oleju lnianego jest imponujące stężenie wartościowych kwasów omega-3 – nawet kilkadziesiąt razy większe niż w oliwie z oliwek czy oleju słonecznikowym.

olej lniany zdrowa dieta len budwigowa

Co niezwykle ważne, olej lniany należy spożywać wyłącznie na zimno. Obróbka termiczna powoduje bowiem bezpowrotną utratę jego najważniejszych właściwości.

 

Olej lniany budwigowy – co to znaczy?

Jak wskazaliśmy, nazwa „budwigowy” pochodzi od nazwiska niemieckiej biochemiczki, Johanny Budwig. Aby olej lniany mógł być nazywany mianem oleju lnianego budwigowego, musi jednak spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim musi być tłoczony na zimno (czyli w temperaturze nieprzekraczającej 40-50 stopni) i nie może być poddawany rafinowaniu. Olej lniany budwigowy musi ponadto być wysokolinolenowy – oznacza to, że zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w jego składzie musi kształtować się na poziomie 50-60%.

olej budwigowy lniany dieta dr Budwig

Olej budwigowy jest tłoczony na zimno, przez co ma wiele wartości odżywczych 

 

Co znajdziemy w składzie oleju lnianego budwigowego?

Olej lniany budwigowy charakteryzuje się optymalną proporcją kwasów omega-3 i omega-6

Jednocześnie warto zauważyć, że olej lniany obecny w powszechnej sprzedaży jest przeważnie niskolinolenowy i zawiera śladowe ilości omega-3 (około 5%) przy jednoczesnej dużej ilości kwasów omega-6. Z powodu niewłaściwych proporcji kwasów tłuszczowych nie jest zalecany w diecie. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet przed zakupem, aby mieć pewność, że wybieramy olej dobrej jakości – najlepiej olej lniany budwigowy.

 

Czym jest dieta dr Budwig?

Wspomniana dr Johanna Budwig w 1952 roku stworzyła dietę dziś znaną pod nazwą „dieta dr Budwig” lub „dieta budwigowa”. Najistotniejszym elementem diety budwigowej jest właśnie olej lniany wysokolinolenowy i zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3). 

Dieta budwigowa jest skomponowana tak, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników – witamin, węglowodanów, błonnika, minerałów, a przede wszystkim kwasów wielonienasyconych omega-3. To świetny sposób na zbilansowane posiłki, a także dostarczenie faktycznie wartościowych składników wraz ze spożywanym jedzeniem.

 

Na czym polega dieta budwigowa?

W diecie budwigowej panują określone zasady. Szczególne miejsce zajmuje w niej pasta, której głównym składnikiem jest oczywiście olej lniany budwigowy, którego sześć łyżek należy zmiksować z taką samą ilością mleka, kefiru lub jogurtu oraz 200 gramami chudego twarogu i dwiema łyżkami miodu. Pasta dr Budwig jest uwzględniona w diecie budwigowej jako dodatek do niemal każdego posiłku.

Kolejną zasadą jest korzystanie jedynie z naturalnych tłuszczów pochodzenia roślinnego, dlatego z diety dr Budwig wyeliminowane jest masło, oleje rafinowane czy smalec. Oprócz oleju lnianego używa się także oliwy z oliwek i innych tłuszczów roślinnych, choć w mniejszej ilości. Istotną rolę odgrywa tu również woda, której należy pić minimum 2,5 litra dziennie, zamieniając ją ewentualnie na zieloną herbatę.

olej lniany woda dieta budwigowa

Istotnym elementem diety dr Budwig jest picie dużych ilości wody

 

Najważniejszymi produktami, które spożywa się w diecie budwigowej, są wspomniane oleje roślinne tłoczone na zimno – głównie olej lniany. Drugim najważniejszym produktem jest natomiast twaróg, który koniecznie musi być chudy, ponieważ połączenie tych składników dwóch sprawia, że cenne kwasy omega-3 są przyswajane najlepiej.

W diecie budwigowej wykorzystywane są także surowe i gotowane warzywa, suszone i świeże owoce, płatki owsiane, kasze bezglutenowe, orzechy i soki owocowe. Produkty, których używamy będąc na diecie dr Budwig, muszą, według autorki, pochodzić wyłącznie ze zdrowych i ekologicznych upraw.

Oprócz wyeliminowania tłuszczów odzwierzęcych należy pozbyć się z jadłospisu wielu innych produktów. Nie można stosować np. żywności wysokoprzetworzonej oraz niczego, co zawiera konserwanty, wzmacniacze smaku i substancje spulchniające. Niedozwolone są także: cukier, mięso, produkty z białej mąki (np. makaron i pszenne pieczywo) oraz wszelkie używki.

 

Jaki olej lniany wybrać?

Do diety dr Budwig polecany jest BIO Olej Lniany Budwigowy, który można kupić na stronie www.propharma24.pl. Został on uzyskany w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego ­– Linum usitissimum L i nie był poddany rafinowaniu. Dzięki temu zachowuje swoje naturalne wartości odżywcze i posiada intensywny smak i aromat.

Pamiętajmy jednak, że przed wdrożeniem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem – nawet jeśli nie mamy i nigdy nie mieliśmy problemów zdrowotnych wynikających ze spożywanego jedzenia. Dieta dr Budwig, jak każda inna dieta, nie jest w pełni bezpieczna dla każdego organizmu, dlatego taka konsultacja jest bardzo ważna.

olej lniany dieta konsultacja z lekarzem

Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, warto skonsultować ją z lekarzem

 

Inne zastosowania oleju lnianego

Poza dietą budwigową olej lniany ma szerokie zastosowanie w kuchni, dlatego nie jest trudno wprowadzić go do codziennego jadłospisu. Wystarczy stosować go jako dodatek do ulubionych dań. Ciekawym pomysłem jest choćby używanie oleju lnianego zamiast masła czy margaryny. Można też dodawać go do jogurtów, smoothie czy porannej owsianki. 

Olej lniany budwigowy sprawdzi się także w sałatkach i surówkach – jako ciekawy dressing lub składnik sosów, do których wcześniej używaliśmy na przykład oliwy. Mimo że należy stosować go wyłącznie na zimno i nie wolno na nim piec lub smażyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby polać nim ciepłe danie – na przykład gotowane ziemniaki, rybę, brokuły czy kalafiora. Można go także dodać do zupy, już na talerzu. Olej lniany budwigowy ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. 

 

Porcjowanie oleju lnianego budwigowego

Będąc na diecie dr Budwig w celach profilaktycznych, zaleca się spożywanie 1-2 łyżki oleju lnianego budwigowego dziennie. Pamiętajmy jednak, że najlepiej skonsultować odpowiednie dawkowanie oleju lnianego z lekarzem.

Co równie ważne, kwasy omega-3 znajdujące się w produkcie, charakteryzują się dużą nietrwałością i szybko się utleniają, dlatego istotne jest przechowywanie oleju lnianego budwigowego w odpowiednich warunkach. Po otwarciu oleju lnianego należy przechowywać go w ciemnej butelce, z dala od światła i w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.

(1 Vote)

DrGaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱