7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Nowa piramida żywieniowa – wielka rola tłuszczów roślinnych

nowa piramida żywieniowa

Nowa piramida żywieniowa – wielka rola tłuszczów roślinnych

W ubiegłym roku harwardzcy naukowcy dokonali prawdziwej rewolucji w dotychczas funkcjonującej piramidzie żywieniowej. Olej, który zajmował w niej miejsce ostatnie, przesunął się na miejsce pierwsze, obok warzyw, owoców oraz pełnoziarnistego pieczywa. Skąd ta zmiana, dlaczego podbiła serca dietetyków na całym świecie i wreszcie – o jaki olej chodzi?

 

Nowa piramida żywieniowa

Jeszcze do niedawna podstawą codziennej diety zdaniem specjalistów były produkty zbożowe, takie jak pieczywo, makarony, kasze itp., następnie warzywa i owoce, nabiał oraz mięso. Tłuszcze, a wśród nich także oleje roślinne zajmowały miejsce ostatnie.

Tymczasem badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie doprowadziły do opracowania zupełnie nowej piramidy żywieniowej. Według niej większość posiłków zawierać powinna warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz właśnie oleje.

W nowej piramidzie żywienia uwzględniono także aktywność fizyczną, która zdaniem ekspertów stanowi podstawę zrównoważonej diety i bez niej trudno o pozytywne efekty.

Opublikowane przez „British Medical Journal” badania amerykańskich naukowców, potwierdziły, że spożywanie dużej ilości produktów będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca. Według nich najrzadziej powinniśmy sięgać po czerwone mięso, białe pieczywo oraz słodycze.

 

Rola tłuszczów roślinnych w diecie

Zacznijmy od tego, że nadmiar tłuszczu w diecie oczywiście nie jest wskazany i może prowadzić do otyłości czy problemów z krążeniem. Nie chodzi jednak tylko o ilość tłuszczu, ale przede wszystkim jego rodzaj. Jak wskazuje nowa piramida żywienia, dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu pewne tłuszcze są wręcz niezbędne.

Chodzi tutaj o oleje roślinne zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Choć są one potrzebne każdemu z nas, ludzki organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Zdaniem specjalistów nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczach roślinnych oraz rybach powinny stanowić u dorosłego człowieka około 30% dziennej wartości energetycznej. To obok ruchu oraz odpowiednio zbilansowanej diety jeden z ważniejszych elementów w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, ale także praktyk związanych z utrzymaniem cholesterolu na właściwym poziomie.

rola tłuszczów w diecie

 

Kwasy omega-3, omega-6, omega-9

Do najważniejszych kwasów nienasyconych należą te z grupy omega. Zawierają one wiązania podwójne i wchodzą w skład struktury błon komórkowych. W zależności od budowy każdy z nich odgrywa odmienną rolę. Podstawowa różnica to sposób, w jaki wpływają na poziom lipidów w organizmie. Ponieważ sami ich nie wytwarzamy, muszą być dostarczone z zewnątrz wraz z codzienną dietą.

Bogatym źródłem kwasów omega-3, takich jak alfa-linolenowy, dokozaheksaenowy czy eikozapentaenowy są m.in. olej lniany, orzechy włoskie oraz ryby morskie - halibut, łosoś, dorsz, śledź, makrela, sardynki.

Jaka jest rola omega-3? Kwasy te regulują wiele procesów fizjologicznych, przede wszystkim jednak pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz podnoszą poziom dobrego cholesterolu.

Źródłem nienasyconych kwasów omega-6, czyli m.in. linolowego, arachidonowego lub gamma-linolenowego są takie oleje roślinne, takie jak słonecznikowy, sojowy, z kukurydziany, z wiesiołka czy pestek winogron. Odgrywają one istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia – obniżają bowiem stężenie złego oraz całkowitego cholesterolu we krwi.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, do których zalicza się kwas oleinowy, czyli omega-9, występują głównie w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Cechują je inne procesy metaboliczne, dlatego też niezwykle ważna jest ich odpowiednia proporcja w stosunku do dwóch poprzednich.

 

Tłuszcze zwierzęce i tłuszcze trans – nasi wrogowie

Jakie tłuszcze nam natomiast szkodzą? Te, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak laurynowy, mirystynowy, palmitynowy czy stearynowy. Ich źródłem są między innymi: czerwone mięso, smalec, ale także masło, olej palmowy lub pełnotłusty nabiał. Spożywanie tych produktów w dużych ilościach wiąże się ze wzrostem poziomu cholesterolu we krwi oraz ryzyka powstawania złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

tłuszcze roślinne w diecie

To, co w widoczny sposób różni kwasy nienasycone od nasyconych to ich forma płynna w temperaturze pokojowej. Zmiana ich konsystencji z płynnej na stałą wiąże się ze zmianą ich budowy strukturalnej. Dzieje się tak chociażby podczas produkcji margaryn z olejów roślinnych, ale zmiany w budowie zachodzą także w czasie smażenia na olejach roślinnych, pieczenia oraz grillowania.

W wyniku tego procesu oleje tracą swoje właściwości biologiczne, a w zamian powstają tzw. kwasy tłuszczowe typu trans, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

 

Oleje tłoczone na zimno

Tłoczenie na zimno stanowi najstarszą, a przede wszystkim naturalną metodę pozyskiwania oleju. To właśnie proces produkcyjny wyróżnia oleje pozyskiwane w ten sposób od innych ogólnie dostępnych na rynku produktów. Te drugie tłoczone są w temperaturze nawet do 160°C oraz rafinowane w temperaturze sięgającej czasem aż 300°C! Efektem tego uzyskujemy produkt neutralny w smaku o długim terminie przydatności, ale niestety pozbawiony najważniejszych właściwości odżywczych.

Podstawową zaletą olejów tłoczonych na zimno jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Świeży, nierafinowany, tłoczony na zimno olej to także oryginalny smak i aromat typowy dla nasion, z których został wyprodukowany.

 

Mikstura Olei CARDIO

Mikstura Olei CARDIO to wyjątkowe połączenie tłuszczów roślinnych ze starannie wyselekcjonowanych ziaren lnu, wiesiołka, ostropestu i czarnuszki, tłoczonych w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Co ważne, oleje te nie były też poddawane procesowi filtracji czy rafinowania, dzięki czemu nie tylko nie zostały pozbawione wartości odżywczych, ale także wyjątkowych walorów smakowych i aromatycznych. Wpisują się zatem w nową piramidę żywienia.

Wysokiej jakości oleje zawarte w miksturze to w 70% olej lniany, w 10% olej z nasion wiesiołka, w 10% olej z nasion ostropestu oraz 10% – olej z czarnuszki. Charakteryzuje je przede wszystkim wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zalecana dzienna porcja produktu to 30 ml.

Mikstury olei CARDIO nie wolno używać do smażenia czy pieczenia. Należy spożywać ją wyłącznie na zimno. Możemy dodawać ją do twarogów, surówek, domowej roboty past i winegretów, ale także do pieczywa, kasz czy uduszonych lub ugotowanych wcześniej na parze warzyw.

rośliny oleiste

 

Olej lniany, czyli „Złoto Faraonów”

Olej lniany to przede wszystkim nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: alfa-linolenowego linolowego, ale także oleinowego oraz roślinnych steroli, które pomagają zapobiegać wchłanianiu cholesterolu w jelitach.

 

Olej z nasion wiesiołka

Olej z wiesiołka był stosowany w polskim ziołolecznictwie od wieków. Za swoje niezwykłe właściwości był ceniony zwłaszcza przez płeć piękną. W tradycyjnej medycynie ludowej kobiety wykorzystywały go m.in. do regulacji cyklu miesięcznego, łagodzenia bólów menstruacyjnych, skutków menopauzy czy w problemach z zajściem w ciążę.

Przede wszystkim jednak olej z wiesiołka to źródło nienasyconych kwasów omega-6, czyli kwasu gamma linolenowego oraz linolenowego.

 

Olej z nasion ostropestu

Ostropest plamisty pochodzi z ciepłych regionów Europy, Azji i Afryki i stosowany był już w czasach starożytnych. Choć dawniej był niesłusznie uznawany za chwast, obecnie uprawiany jest niemal na całym świecie. Roślina posiada szereg niezwykłych właściwości, z czego najważniejsza to zawartość naturalnej substancji czynnej – sylimaryny.

Nasiona ostropestu są szczególnie zasobne w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, które stanowią praktycznie połowę całkowitej frakcji tłuszczowej. Innym ważnym, stanowiącym prawie 1/3 tłuszczu tych nasion kwasem tłuszczowym jest kwas oleinowy.

Olej z ostropestu działając przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych korzystnie wpływa na cały układ sercowo-naczyniowy.

ostropest a dieta

 

Olej z czarnuszki

Obecny w Miksturze Olei Cardio olej z czarnuszki to kolejny „skarb faraonów”. Wykorzystywano go m.in. do leczenia problemów żołądkowych, ale także jako „eliksir” w zabiegach pielęgnacyjnych.

Czarnuszka (inaczej kmin czarny) rośnie głównie we Wschodniej Europie, Azji Zachodniej i na Bliskim Wschodzie. Zyskała ostatnio popularność jako przyprawa stosowana podobnie jak kminek, kumin czy oregano, jednak ze względu na swoje właściwości od setek lat wykorzystywana była także w medycynie ludowej.

 

Przepisy na sałatki z olejami Cardio

Ponieważ Miksturę Olei Cardio należy spożywać wyłącznie na zimno, najlepszym obszarem jej zastosowania będą oczywiście świeże sałatki warzywne lub warzywno-owocowe. Dzięki aromatowi ostropestu czy intensywnemu korzennemu zapachowi czarnuszki nabiorą one zupełnie nowego charakteru.

 

Przepis na sałatkę z cukinią i papryką

Na początek sałatka z cukinią i papryką. Do jej zrobienia potrzebujemy:

  • 1 cukinię,
  • 1 paprykę,
  • około 10 pomidorków koktajlowych,
  • 1 niedużą czerwoną cebulę,
  • 2 garści roszponki,
  • 250 g sera feta,
  • 4 łyżki Mikstury Olei Cardio,
  • ½ cytryny,
  • 1 łyżkę musztardy,
  • 3 łyżki miodu manuka,
  • świeżo mielony czarny pieprz.

Pokrojoną na średniej wielkości kawałki paprykę oraz cukinię w postaci około 2-centymetrowej kostki należy podpiec w piekarniku. Kiedy warzywa zmiękną i lekko się przyrumienią, odstawiamy je do wystudzenia. Pomidorki kroimy na pół, fetę na kawałki, a cebulę w cienkie krążki i wraz z upieczonymi warzywami układamy na umytej wcześnie sałacie i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem. Następnie dokładnie mieszamy Miksturę Olei Cardio z sokiem z cytryny, miodem manuka oraz musztardą, aż powstanie gęsty winegret, którym polewamy naszą sałatkę. Gotowe!

sałatka z kozim serem

 

Przepis na sałatkę z kozim serem

Kolejna propozycja to sałatka z kozim serem. Składniki, jakich potrzebujemy to:

  • 150 g twardego sera koziego,
  • 1 opakowanie rukoli,
  • 2 duże gruszki,
  • 1 garść kiełków słonecznika,
  • 1 garść pestek słonecznika,
  • 2 łyżki Mikstury Olei Cardio,
  • 2 łyżki octu balsamicznego,
  • ½ cytryny,
  • sól, pieprz do smaku.

Ser ścieramy na cienkie wiórki. Umyte i obrane gruszki kroimy i skrapiamy sokiem z cytryny. W międzyczasie musimy podprażyć, a następnie wystudzić pestki słonecznika. Umytą rukolę i kiełki słonecznika wraz z kawałkami gruszki i płatkami sera koziego sera mieszamy. Sałatkę posypujemy prażonym słonecznikiem, doprawiamy odrobiną soli i pieprzu oraz polewamy Miksturą Olei Cardio i octem balsamicznym.

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱