7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Najzdrowsze pomysły na karnawałowe przekąski

najzdrowsze pomysły na karnawałowe przekąski zdrowa dieta impreza

Najzdrowsze pomysły na karnawałowe przekąski

Menu na imprezy karnawałowe zwykle polega na kalorycznych i ciężkostrawnych produktach – a wcale nie musi tak być. Podczas zabawy, zwłaszcza zakrapianej alkoholem, warto oczywiście zadbać o bardziej kaloryczne i tłuste dania, ale nie oznacza to, że mamy stawiać na coś zupełnie niezdrowego. Oto nasze sprawdzone przepisy na zdrowe przekąski na karnawał.

 

Zdrowe menu karnawałowe – co jeść w karnawale i podczas zabaw?

Na imprezie najchętniej sięgamy po szybkie przekąski w stylu „finger food” – czyli takie, które można zjeść wręcz za jednym kęsem. Tutaj niezmiennie sprawdzają się wszelakie koreczki – ale postawmy w nich tym razem na zdrowe źródła tłuszczu. Zamiast kosteczek żółtego sera lub sera feta – wybierz raczej kawałek awokado, łososia wędzonego czy oliwek. Są to produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których częściowo nie potrafi produkować ludzki organizm. 

Musimy je sobie dostarczać wraz z dietą, dlatego jeśli tym bardziej mamy okazję ku wykorzystaniu dobrych źródeł pokarmowych tych tłuszczów – koniecznie na nie postawmy. Ponadto takie jedzenie bez gotowania będzie niesamowicie łatwe w przygotowaniu i ten fakt z pewnością zadowoli osoby przygotowujące imprezę w karnawale.

 

Przepisy na dietetyczne słodkości 

Z karnawałem kojarzą się nam także słodkie, ale niestety pełne tłuszczu wypieki – pączki czy faworki. Jak najbardziej mogą się one stać elementem zdrowego menu karnawałowego, ale dopiero wówczas, gdy nieco zmienimy sposób ich przygotowania. W przypadku pączków można wykorzystać tradycyjny „babciny” przepis. Wystarczy podmienić ostatni etap czyli smażenie na pieczenie drożdżowych przysmaków. Takim sposobem na jednym pączku możemy zaoszczędzić nawet 100 kcal! Oczywiście pieczone pączki nie będą miały idealnie takiego samego smaku, jak te smażone tradycyjnym sposobem – w końcu tłuszcz to nośnik smaku. Ale takie przekąski na imprezę karnawałową na pewno się przydadzą, tym bardziej, że w „legalny” sposób będzie można przez to zjeść takich pączków więcej, niż w przypadku smażonych.

Jeśli zaś chodzi o faworki (inaczej zwane chruścikami), również możemy obniżyć w nich zawartość kalorii i tłuszczu. I to nawet o połowę – z około 80 kcal dla tradycyjnego faworka do około 40-50 kcal dla faworka przygotowanego z naszymi zaleceniami. Jak to zrobić? Wystarczy upiec tradycyjnie przygotowane ciasto na faworki, a nie je smażyć! Dodatkowo można wymienić połowę mąki z klasycznego przepisu na mąkę pełnoziarnistą – takie chruściki będą miały nieco błonnika, a przez to na dłużej nas nasycą. Ponadto zawarty w nich błonnik wspomoże pracę jelit i zmniejszy ryzyko ewentualnych poimprezowych zaparć.

 

Przekąski karnawałowe to jedno – a co z napojami? 

Jedzenie na karnawał można podsumować jednym zdaniem – ograniczajmy w nim niepotrzebny nadmiar tłuszczu. Ale czas teraz na przejście do nieco innego tematu. Imprezy w karnawale cechują się oczywiście także wysokim spożyciem różnego rodzaju trunków. Niestety, choć kolorowe drinki często nam niesamowicie smakują, to jednocześnie zawarty w nich alkohol oraz cukier są dla nas niezdrowe oraz bardzo kaloryczne

Na przykład jeden klasyczny drink mohito to około 200 kcal, pina colada zawiera około 180 kcal, a jeden kieliszek czystej wódki to bagatela – 100 kcal! Dlatego jeśli już wybieramy alkoholowe napoje, to stawiajmy na te bez ogromu słodkich dodatków – syropów smakowych, cukru, a także bez źródeł niezdrowych tłuszczów – czyli mleczka, śmietanki i tym podobnych.

Najlepiej także jak najbardziej ograniczyć spożywanie alkoholu na imprezach, bo dodatkowo to właśnie stan upojenia alkoholowego popycha nas do spożywania dużo bardziej niezdrowych i kalorycznych dań. Tymczasem smaczne i bezalkoholowe, a zwłaszcza zdrowe koktajle można przygotować, bazując na naszych inspiracjach.

zdrowe drinki koktajle dieta karnawał zdrowe przekąski

Wiele popularnych drinków może być wykonanych w zdrowszej formie

 

Mohito bezalkoholowe z aloesem 

Składniki na 1 koktajl:

  • 2/3 szklanki wody mocno gazowanej
  • 1 łyżeczka ksylitolu lub erytrytolu
  • 2-3 łyżeczki soku z aloesu dr Gaja
  • Łyżeczka posiekanych liści mięty
  • Garść lodu

Sposób przygotowania: wodę, słodzik, lód i sok z aloesu razem mieszamy lub blendujemy. Następnie całość mieszamy z liśćmi mięty. Opcjonalnie można ozdobić brzegi szklanki erytrytolem/ksylitolem.

 

Pina colada na poprawę trawienia

Składniki na 1 koktajl:

  • 1-2 plastry ananasa
  • Sok z połowy cytryny
  • Łyżeczka wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka oleju Travico dr Gaja
  • Pół szklanki mleka odtłuszczonego
  • Garść lodu

Sposób przygotowania: wszystkie składniki wymieszaj lub zblenduj do jednolitej konsystencji. Można dodatkowo ozdobić drinka kawałkiem plastra ananasa. Prosty przepis, a tyle pysznego smaku. Smacznego!

 

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱