Drukuj
Dieta

morwa biała dlaczego warto

Morwa biała – dlaczego warto ją stosować?

Przypomina nieco jeżynę, z tym, że jej owoce są bardziej podłużne i zdają się zwisać z drzewa, jak szyszki. W zależności od stopnia dojrzałości może przybierać różne kolory, od białego po bardzo ciemny. Jest całkowicie jadalna i możemy wykorzystywać ją na przeróżne sposoby. Przez lata niesłusznie zapomniana, ostatnio zdaje się wracać do łask. O jakim owocu mowa? O morwie białej!

 

Morwa – co to takiego?

Na świecie spotkać możemy trzy odmiany morwy: białą, czarną i czerwoną. Co ciekawe, rodzaju rośliny nie rozpoznaje się na podstawie barwy owoców. Każda odmiana może bowiem wydawać jagody w zupełnie różnych kolorach. Ich barwa zależy od stopnia dojrzałości i może zaczynać się od koloru białego czy jasnego odcienia różu, a kończyć na głębokim fiolecie lub nawet czerni. Cechą odróżniającą gatunki jest natomiast barwa kwiatów.

Morwa biała to wysokie, bo sięgające nawet 20 m długowieczne drzewo pochodzące z Chin. To właśnie tutaj po raz pierwszy doceniono jej właściwości. Liście morwy białej były wykorzystywane przez Chińczyków m.in. do obniżania ciśnienia oraz poziomu cholesterolu. Morwa biała jest ponadto uprawiana w tym rejonie także w celu karmienia jedwabników wykorzystywanych do komercyjnej produkcji jedwabiu. Ich gąsienice, po obfitej morwowej uczcie, owijają się w kokon z cienkiej, ale niezwykle wytrzymałej i długiej, bo sięgającej od 1,5 nawet do 3 km – jedwabnej nici.

Jedwab był na przestrzeni lat stopniowo wypierany przez tańsze, sztuczne tkaniny. Drzewa morwowe jednak przetrwały, znajdując uznanie tym razem w tradycyjnej medycynie ludowej. Obecnie możemy spotkać je zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym.

 

Morwa biała w Europie i w Polsce

W Europie morwę białą uprawia się od niedawna, bo od XIX wieku, jednak ze względu na niewysokie wymagania, zadomowiła się tutaj „na dobre”. Roślina lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, ale jest też odporna na niskie temperatury oraz zanieczyszczenie powietrza. Pewnie dlatego to jedno z najpopularniejszych drzew parkowych dużych miast.

W Polsce morwę białą zaczęto uprawiać na szeroką skalę po 1918 r. Od 1924 r. jej duże plantacje zlokalizowane są w Milanówku pod Warszawą, gdzie produkuje się naturalny jedwab. Prawdopodobnie najstarsze drzewo morwy białej w Polsce rośnie w Sulechowie, w województwie zielonogórskim. Ma około 240 lat, obwód pnia wynoszący ponad 4 m oraz wysokość 18 m.

 

Jaki smak ma morwa?

Owoce morwy białej są znacznie słodsze od morwy czarnej i czerwonej i mają szerokie grono zwolenników. Nieco miodowy smak morwy wynika głównie z zawartości organicznych kwasów – cytrynowego i jabłkowego. Najlepsze w smaku są owoce zebrane w szczytowym okresie dojrzałości. Niestety po zerwaniu mają dość krótki okres przydatności do spożycia (od trzech do pięciu dni), dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce.  

morwa biała

Morwa – co można z niej zrobić?

Morwę białą, szczególnie gdy jest mocno dojrzała, można z powodzeniem jeść na surowo. Co ważne, pomimo swej słodyczy jest niskokaloryczna. 100 g owoców to niewiele ponad 40 kcal. Niestety owoce pojawiają się wyłącznie z końcem lipca i przez cały rok raczej trudno o świeże jagody. Zdecydowanie łatwiej możemy dostać przetwory z morwy w postaci konfitur, dżemów czy soków. Z łatwością przygotujemy je również samemu.

 

Jak zrobić konfiturę z morwy białej?

Aby zrobić konfiturę z morwy białej, wystarczy rozgniecione wcześniej owoce poddusić, a następnie dodać sok z cytryny i trochę cukru. Owoce na wolnym ogniu należy dusić jeszcze przez około godzinę, a na koniec przełożyć zawartość do słoików. Gotowe!

Morwę warto łączyć z innymi, twardszymi lub bardziej kwaśnymi owocami, co może wzbogacić smak przetworów. Bardzo dobrym dodatkiem są gruszki, porzeczki czy maliny.

 

Jak zrobić sok z morwy białej?

Na zimę możemy też przygotować pyszny sok z morwy białej. W tym celu owoce należy zasypać na noc cukrem. Następnego dnia zalać je wodą i gotować na małym ogniu przez około 3 godziny. Następnie studzimy i wyciskamy sok przez gazę. Po wyciśnięciu trzeba zagotować go ponownie i gorący przelać do butelek. Na koniec wystarczy dokładnie zakręcić butelki i odstawić je w ciemne i chłodne miejsce.

 

Jak zrobić kompot z morwy białej?

Latem możemy przygotować także orzeźwiający kompot z morwy. W tym celu dojrzałe owoce musimy dokładnie umyć, a następnie zalać wodą i dodać cukier. Gotujemy je przez około pół godziny, a na koniec dodajemy sok z dwóch cytryn. Możemy go też przelać do słoików i pasteryzować.

 

Jak zrobić nalewkę z morwy białej?

Morwa biała to także idealny owoc dla wszystkich wielbicieli mocnych trunków. Od lat w Polsce przygotowywano z niej bowiem różnego typu nalewki.

Aby zrobić domowej roboty nalewkę z morwy białej, należy rozgnieść owoce i przełożyć do dużego słoja, a następnie zalać spirytusem i wódką. Słój odstawiamy w ciepłe miejsce na dwa tygodnie, a po upływie tego czasu przelewamy przez gazę płyn do innego naczynia. Pozostałą masę zasypujemy cukrem i pozostawiamy na około 1 miesiąc. Po tym czasie ponownie przeciskamy owoce przez gazę, tak by wycisnąć resztę płynu i dodajemy go do soku z alkoholem. Następnie przelewamy wszystko do butelek i odstawiamy. Najlepiej na kilka miesięcy.

 

Suszona morwa biała - zastosowania

Suszona morwa biała jest nie tylko bardzo smaczna, ale przy okazji zmniejsza uczucie głodu i ochotę na inne słodkości. Można traktować ją jako pyszną przekąskę, ale także jako ciekawy dodatek do słodyczy czy deserów. Morwa jest często dodawana do czekolady, batonów czy innych słodkości. Wraz z innymi suszonymi owocami można wykorzystać ją w porannym musli, jogurcie czy płatkach śniadaniowych.

morwa biała

 

Koktajle i herbaty z morwy białej

Owoce morwy białej to także doskonały dodatek do domowych koktajli. Można łączyć je z jogurtem, mlekiem, ale także z innymi owocami. Do ich przygotowania możemy też użyć schłodzonego naparu z morwy białej. Warto połączyć go nie tylko z innymi owocami, ale także ze szpinakiem czy jarmużem. Koktajle najlepiej pić bezpośrednio po przyrządzeniu.

Suszone owoce morwy białej możemy także dodawać do własnej roboty napojów i koktajli. W przeciwieństwie do świeżych, dobrze i długo się przechowują. Z kolei w postaci sproszkowanej można je stosować jako zamiennik cukru.

A może morwa do herbaty? W Chinach napar z liści morwy białej podawano zwłaszcza dzieciom wątłym i wolno rosnącym wierząc, że poprawi ona ich rozwój. Z kolei w Korei, Japonii i Chile z liści morwy białej przygotowywana jest herbata Mon Tea. Herbaciany napar możemy też zrobić sami. Do tego celu nadają się zarówno świeże, jak i suche liście morwy. Wystarczy zalać je wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem na kilka minut.

 

Inne nietypowe wykorzystanie rośliny

Morwa biała coraz częściej wykorzystywana jest w branży kosmetycznej. Bywa składnikiem przede wszystkim preparatów organicznych, przeznaczonych do pielęgnacji twarzy.

Maści i balsamy z morwy białej były niezwykle pożądanymi kosmetykami w chińskiej medycynie ludowej. Produkty z jej udziałem uważano za skuteczne, zarówno jeśli chodzi o poprawę elastyczności skóry, jak i łagodzenie podrażnień. Ekstrakt z liści morwy był ulubionym kosmetykiem japońskich gejszy, który miał niwelować przebarwienia skórne i zapobiegać starzeniu się.

Ekstrakt z morwy stanowi również cenny składnik niektórych kremów regenerujących na zniszczoną skórę stóp i dłoni.

Drewno morwy białej daje natomiast łagodny, ale ciekawy smak wędzonym z jej pomocą mięsom i rybom. Najlepsza morwa do wędzenia pochodzi z żeńskich odmian drzew, które przynoszą owoce. Męskie drzewa nie mają jagód. Jak twierdzą znawcy tematu, im słodsze owoce na drzewie, tym lepsze drewno do wędzenia.

 

 

 

[1] Effects of Mulberry Fruit (Morus alba L.) Consumption on Health Outcomes: A Mini-Review, H. Zhang, Z. Feei Ma, X. Luo, X. Li, 2018

Dieta
Odsłony: 8195
dieta
owoce
(0 Votes)