Drukuj
Dieta

Woda to podstawa życia na Ziemi, środowisko dla wszystkich procesów życiowych, jakie przebiegają w naszym organizmie. Skutkiem odwodnienia może być nie tylko gorsza kondycja fizyczna, ale także słabsze funkcje poznawcze i obniżony nastrój. Jaką wodę pić, w jakich ilościach i w jakich porach dnia?

Woda to podstawa wszystkich procesów życiowych jakie przebiegają w organizmi
Woda to podstawa wszystkich procesów życiowych jakie przebiegają w organizmi

Człowiek w 70% składa się z wody. Wchodzi ona w skład wszystkich komórek i tkanek oraz pełni w organizmie wiele istotnych funkcji: rozpuszcza związki ustrojowe, bierze udział w przebiegu reakcji metabolicznych, odpowiada za regulację temperatury ciała, jest środkiem transportu wewnątrzustrojowego, m.in. enzymów, substancji odżywczych, hormonów czy produktów przemiany materii.

Ile wody?

Już ubytek 2% wody może powodować zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem czy pogorszenie wydolności organizmu. Przy długotrwałym odwodnieniu pojawia się suchość skóry, śluzówek, czy tworzenie się kamieni nerkowych. Utrata wody na poziomie 1015% może być już śmiertelna.

Zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia codzienne zapotrzebowanie to około 2 litrów płynu, z czego połowę powinna stanowić woda. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie wody kształtowało się na poziomie 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

Zapotrzebowanie na wodę zależy m.in. od składu diety, klimatu, temperatury i aktywności fizycznej. Wzrasta przy zwiększonej aktywności ruchowej, przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza, ale też w niskiej temperaturze.

Stosowanie wody mineralnejoprócz nawodnienia organizmu, uzupełnia dietę w składniki mineralne, oddziałując korzystnie na stan naszego organizmu.

Woda wodzie nierówna

Na rynku znajduje się kilkaset rodzajów wód butelkowanych, potocznie zwanych mineralnymi. Tymczasem tylko około trzydziestu z nich to prawdziwe wody mineralne. Wartościowe są te wody, których składniki pokrywają przynajmniej 15% dobowego zapotrzebowania na minerały.

Sięgając po butelkęuważnie czytajmy informacje zawarte na etykiecie. Dzięki temu unikniemy zakupu np. wody źródlanej, która zdaniem ekspertów wypłukuje cenne pierwiastki z naszego organizmu.

Generalnie wody można podzielić na te o niskiej, średniej i wysokiej zawartości składników mineralnych oraz wody specjalistyczne, zawierające różnego rodzaju pierwiastki lub związki chemiczne.

Wody o niskiej zawartości składników mineralnych (do 0,5 g/l) polecane są np. osobom walczącym z cellulitem. Wody z zawartością minerałów na średnim poziomie, czyli 1–3 g/l sprawdzą się u osób z problemami trawiennymi. Osobom aktywnym fizycznie, przebywającym w gorącym klimacie oraz tym, które mają problemy z dolegliwościami mięśni i stawów zaleca się te o zawartości minerałów powyżej 3 g /1.

W codziennej diecie najczęściej brakuje przede wszystkim magnezu i wapnia. Dlatego należy wybierać wody, które zawierają magnez (przynajmniej 50–100 mg/l) oraz wapń (więcej niż 150 mg/l).

Wody specjalistyczne spotykane zwykle w uzdrowiskach i ośrodkach SPA, mają bardzo szerokie oddziaływanie na organizm i są zwykle stosowane w różnego rodzaju terapiach.

Większość wód butelkowanych nasycana jest dwutlenkiem gazu. Nie jest on szkodliwy, jednak osoby cierpiące na nadkwasotę, refluks i zaburzenia trawienne powinny jej unikać. Bąbelki zawarte w wodzie gazowanej mogą bowiem podrażnić ścianki jelita i śluzówkę żołądka oraz powodować wzdęcia. Nie jest wskazana także w problemach gardła czy krtani.

Najlepiej wybierać wody mineralne, które zawierają magnez i wapń
Najlepiej wybierać wody mineralne, które zawierają magnez i wapń

Woda gazowana szybciej gasi pragnienie i lepiej orzeźwia. Ponadto jest bardziej pewna pod względem bakteriologicznym, ponieważ dwutlenek węgla hamuje rozwój flory bakteryjnej.

Woda gazowana szybciej się też wchłania, poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z toksyn, dlatego szczególnie poleca się ją osobom aktywnym, które powinny jednak pić ją naprzemiennie z wodą bez gazu. Nadmierne ilości gazu mogą bowiem doprowadzić do wzdęć, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej i rozpychania jelit. Należy więc pić ją z umiarem i powoli.

A właśnie, jak pić wodę?

Wypicie dużej ilości wody naraz powoduje jej szybsze wydalanie oraz utrudnia dobre wchłanianie. Aby prawidłowo nawodnić organizm, należy pić wodę regularnie, małymi porcjami.

Dieta
Odsłony: 2797
zdrowie
(0 Votes)