7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Wspólne posiłki, czyli sposób na nadwagę i otyłość u dzieci i młodzieży

Pośpiech i nadmiar obowiązków sprawia, że coraz rzadziej jadamy wspólnie posiłki. A przecież wspólny czas przy stole dzieci z rodzicami kształtuje w nich prawidłowe nawyki żywieniowe, co w rezultacie zapobiega ich nadwadze i otyłości.

Wspólne posiłki z dziećmi zapobiegają ich nadwadze
Wspólne posiłki z dziećmi zapobiegają ich nadwadze

W Polsce tradycja wspólnego zasiadania do stołu jest bardzo silna i zdecydowana większość z nas uważa ją za niezwykle ważną. Spożywanie wspólnych posiłków z rodziną to przede wszystkim lepsza jakość diety zarówno u dzieci, jak i młodzieży. Częściej sięgamy po warzywa i owoce oraz produkty bogate w witaminy i mikroelementy. Rzadziej spożywamy słodzone napoje, słodycze czy fast foody.

Wspólny posiłek to dla rodziców doskonały sposób, by pokazać dzieciom własne wybory żywieniowe oraz aby zjeść pełnowartościowy posiłek. Nawyki żywieniowe rodziców, podejście do produktów, sposób jedzenia czy zachowanie przy stole jest tym, co nasze dzieci będą później naśladować.

Wspólny posiłek to także okazja do pobycia z dziećmi, rozmów, planowania innych wspólnych aktywności, okazywania sobie wzajemnej troski, miłości i przywiązania. Jak wskazują badania, rodzice i dzieci spożywające wspólne posiłki częściej spędzają razem wolny czas i angażują się w aktywność fizyczną.

Statystyki występowania nadwagi i otyłości u polskich dzieci są alarmujące. W ostatnich 20 latach liczba dzieci dotkniętych otyłością wzrosła trzykrotnie, co piąte dziecko boryka się z nadmierną masą ciała

Wspólnie, regularnie i z uwagą

Z badań wynika, że w rodzinach, w których dzieci mają prawidłową masę ciała, częściej spożywa się wspólne posiłki. Młodzież z nadwagą i otyłością stanowi grupę, która najrzadziej deklaruje regularne spożywanie posiłków w towarzystwie rodziców.

Warto również pamiętać, że jedząc przed komputerem czy telewizorem, konsumujemy zazwyczaj więcej - skupiamy bowiem uwagę na innych rzeczach. Często nie zauważamy nawet, co mamy na talerzu i kiedy to zjedliśmy. Tymczasem spożywając posiłki wspólnie, skupiamy na jedzeniu całą naszą uwagę. Robimy to świadomie, co również sprawia, że jemy wolniej, a w rezultacie najadamy się szybciej i lepiej trawimy.

Ważnym problemem jest także nieregularne spożywanie posiłków, w tym pomijanie niektórych z nich. Wielogodzinne pobyty dzieci i rodziców poza domem nie sprzyjają bowiem organizacji wspólnych posiłków o stałych porach.

Jedząc przed komputerem czy telewizorem zjadamy więcej
Jedząc przed komputerem czy telewizorem zjadamy więcej

Abyśmy jednak mogli pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe naszych dzieci potrzebna jest nam wiedza z zakresu racjonalnego żywienia i aktywności fizycznejDzieci mogą powielać bowiem także niezdrowy styl życia.

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱