Resweratrol jest naturalnie występującym związkiem, który ma do zaoferowania wiele działań prozdrowotnych. Zawierają go rośliny takie jak winogrona, jabłka, maliny, jagody, śliwki, orzechy ziemne, ale także produkty z nich wytwarzane, m.in. wino. Ponadto związek ten ma dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, sprawdza się również w przypadku stanów zapalnych, problemów metabolicznych, neurodegeneracyjnych oraz tych związanych z wiekiem.

"Resweratrol,

Resweratrol – dobroczynny wpływ na zdrowie

Resweratrol, czyli jeden ze stilbenów, może mieć pozytywny wpływ na wiele stanów pogarszających zdrowie i kondycję człowieka. Jedne z badań wykazały, że niesie on pozytywne skutki w przypadku stanów zapalnych kości i stawów, poprawiając homeostazę kości. Zapobiega również ich ubytkom, zwłaszcza wśród osób starszych oraz sprzyja mineralizacji [1].

Eksperyment przeprowadzony na myszach dowiódł z kolei, że polifenol przyczynia się do produkcji insuliny w trzustce, a więc może być niezwykle użyteczny w leczeniu cukrzycy. Poza zmniejszaniem odporności na insulinę, resweratrol poprawia homeostazę glukozy i niweluje zaburzenia metaboliczne.

Nerki są kolejnymi narządami, na który zbawienny wpływ może mieć omawiany związek chemiczny. Niezależne raporty wykazały, że resweratrol łagodzi ich uszkodzenie i zwłóknienie, jak również niepożądaną toksyczność leków. Oczy doświadczają podobnie pozytywnego efektu na skutek stilbenu – chroni on bowiem soczewkę i nabłonek rogówki przed powikłaniami cukrzycy i innymi uszkodzeniami. W przypadku jajników z kolei wykazano, że resweratol jest skuteczną terapią stanów związanych z nadmiarem androgenów, a co za tym idzie – chroni przed spadkiem płodności.

Ponadto, związek ten może mieć zbawienny wpływ również na inne części ciała ludzkiego (np. wątroba, mięsnie, płuca), wspomagając proces leczenia wielu chorób i urazów.

Mimo że kilka przeprowadzonych badań wykazało pozytywny wpływ resweratrolu na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka piersi, to jednak prowadzone one były na zbyt małych próbach, żeby można było potwierdzić ich wyniki w 100%. Z drugiej strony, niektóre badania wykazały nawet, że niskie stężenie resweratrolu może sprzyjać rozwojowi tego nowotworu.

Czy wino zapewni nam zdrowie?

Mimo długiej listy schorzeń, w których leczeniu czy zapobieganiu jest w stanie pomóc resweratrol, nie jest możliwe spożywanie go w postaci owoców, orzechów czy też wytworzonych z nich produktów – jak na przykład wino. Wynika to z faktu, iż zalecaną dzienną dawką tego związku chemicznego jest 1g. Aby przyswoić taką jego ilość należałoby spożyć, przykładowo, ok. 795kg czerwonych winogron, 2500kg jabłek, 53kg pomidorów lub wypić… 505-2762 litrów czerwonego wina.

"Resweratrol,

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dotychczasowe badania nad wpływem resweratrolu przeprowadzane były głównie na zwierzętach, a zalecana dawka jego spożycia opiera się na proporcjonalnym przeliczeniu w celu dostosowania do dawki ludzkiej. W konsekwencji, przeniesienie efektów prozdrowotnych stilbenu na ludzi wciąż pozostaje wyzwaniem.

Kolejnym wyzwaniem jest opracowanie odpowiedniej formuły resweratrolu o stosownych właściwościach chemicznych. Dotychczasowe badania prowadzone na ludziach wykazały bowiem, iż biodostępność tego związku chemicznego jest raczej niska. Niewątpliwym jest zatem, że intensyfikacja badań biologiczno-chemicznych jest tutaj niezbędna do wytworzenia rzeczywiście skutecznych leków, a przede wszystkim – do ustalenia, czy cały ten szum wokół resweratrolu jest naukowo uzasadniony.

[1] https://academic.oup.com/advances/article/7/4/706/4568690