Drukuj
Dieta

Kwas hialuronowy w suplemencie – dlaczego warto?

Kwas hialuronowy zdrowie uroda

Kwas hialuronowy w suplemencie – dlaczego warto?

Kwas hialuronowy to jeden z najważniejszych składników stosowanych we współczesnej kosmetyce. Związek ten kojarzony jest przede wszystkim z poprawą urody. Jednakże zastosowanie kwasu hialuronowego jest o wiele szersze. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest kwas hialuronowy oraz jaki ma wpływ na zdrowie i urodę.

 

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek z grupy glikozoaminoglikanów (GAG), czyli nierozgałęzionych polisacharydów. Jego cechą charakterystyczną w budowie chemicznej jest to, że składa się on z jednostek dwucukrowych, które są ze sobą połączone wiązaniami glikozydowymi. Dodatkowo w porównaniu do innych glikozoaminoglikanów, kwas hialuronowy nie zawiera w swoim składzie reszt siarczanowych. To sprawia, że nie wiąże się on z białkami i w ten sposób nie tworzy proteoglikanów.  

 

Kwas hialuronowy – gdzie występuje?

W tym miejscu warto wspomnieć, że kwas hialuronowy występuje naturalnie we wszystkich tkankach (a nawet w płynach ustrojowych, w tym we krwi i w moczu) człowieka. Jest on obecny też np. w mazi stawowej, a także w ciele szklistym oka. Wchodzi on również w skład ścian komórkowych wielu bakterii. Szacuje się, że w naszym organizmie znajduje się ok. 15 g tego składnika. Co więcej, warto zauważyć, że każdego dnia zużywane jest w ustroju ok. 5 kwasu hialuronowego.

Niestety wraz z wiekiem poziom kwasu hialuronowego ulega istotnemu obniżeniu. Dane literaturowe wskazują, że ponad połowa kwasu hialuronowego znajdującego się w organizmie zlokalizowana jest w skórze (ok. 8 g).

Na potrzeby przemysłu kosmetycznego, kwas hialuronowy był pierwotnie otrzymywany z grzebieni kogutów, a nawet z ludzkiej pępowiny. Aktualnie jest on produkowany na drodze fermentacji z wykorzystaniem bakterii z rodzajów Streptococcus i Pasteurella.

 

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest związkiem higroskopijnym, czyli posiadającym zdolność pochłaniania wilgoci (wiązania wody). Szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet aż 250 cząsteczek wody. Dla zobrazowania tego faktu można powiedzieć, że zaledwie 1 g kwasu hialuronowego jest w stanie zatrzymać aż 6 litrów wody. To właśnie zdolność wspomnianego kwasu do wiązania wielu cząsteczek wody odpowiada za jego właściwości funkcjonalne, w tym m.in. za nadawanie właściwej wilgotności, elastyczności i sprężystości skóry.

Kwas hialuronowy zdrowie woda twarz

Kwas hialuronowy pozwala zachować wodę w organizmie, co wpływa na sprężystość skóry

 

Kwas hialuronowy a uroda[1],[2]

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych składników w dermatologii estetycznej. W ostatnich kilkudziesięciu latach z powodzeniem zastąpił on takie substancje jak parafina i lateks, które wykazywały szerokie skutki uboczne. W wielu aspektach związanych z urodą okazał się również o wiele bardziej skuteczny niż kolagen zwierzęcy i silikon. W zakresie dermatologii estetycznej kwas hialuronowy (a dokładniej jego pochodne) został po raz pierwszy zastosowany w 1992 roku.

 

Kwas hialuronowy na twarz

Kwas hialuronowy wykorzystuje się najczęściej w celu poprawy urody. Jest on stosowany głównie na twarz. Wykazuje szerokie działanie:

Warto też wspomnieć, że kwas hialuronowy jest składnikiem preparatów stosowanych dla powiększania ust (a także piersi).

 

Kwas hialuronowy w kosmetologii

Kwas hialuronowy jest również składnikiem wielu kosmetyków stosowanych na skórę. Jego głównym zadaniem jest poprawa nawilżenia skóry. Dodatkowo poprzez łączenie się z fosfolipidami obecnymi w skórze, umożliwia on lepsze przenikanie związków obecnych w kremie przez warstwy naskórka.

 

Kwas hialuronowy a gojenie się ran[3],[4]

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie jako składnik przyspieszający gojenie ran. Uczestniczy on w wielu mechanizmach związanych z procesami regeneracji. Wśród nich należy wymienić m.in.:

Dodatkowo kwas hialuronowy jest stosowany w leczeniu lipoatrofii, czyli zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej.

 Kwas hialuronowy rany zdrowie gojenie ran

Kwas hialuronowy wspomaga szybsze gojenie ran

 

Kwas hialuronowy – jaki najlepszy?

Kwas hialuronowy jest sprzedawany w formie różnych preparatów. W przypadku zabiegów estetycznych wykorzystywany jest zwykle w postaci ampułko-strzykawki (jako roztwór do iniekcji). Taka forma cechuje się najwyższą skutecznością działania.

 

Naturalne suplementy z kwasem hialuronowym

Coraz częściej można spotkać jednak kwas hialuronowy jako suplement diety do podawania doustnego. Tego typu produkty zawierają zwykle w swoim składzie związki dodatkowe, które również wykazują działanie przeciwstarzeniowe i poprawiające urodę.

Stosowanie kompleksów składników o udokumentowanym, korzystnym wpływie na skórę wydaje się uzasadnione. Dla przykładu, w 2017 roku na łamach czasopisma naukowego Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine opublikowano wyniki badania, w którym sprawdzano wpływ podawania jednego z tego typu preparatów na stan skóry. Wykorzystany w doświadczeniu produkt zawierał w swoim składzie kwas hialuronowy, biotynę, witaminę C, miedź, cynk i krzemionkę.

Naukowcy odnotowali, że podawanie takiego produktu spowodowało wzrost elastyczności i nawilżenia skóry. Dodatkowo zaobserwowali oni zmniejszenie szorstkości skóry i głębokości zmarszczek. Wyniki te pokazują, że naturalne suplementy diety również mogą być pomocne dla poprawy naszej urody.

 

[1] Bukhari SNA. i wsp.: Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. Int J Biol Macromol., 2018, 120, 1682-1695.

[2] Papakonstantinou E. i wsp.: Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermatoendocrinol., 2012, 4, 3, 253-258.

[3] Gollner I. i wsp.: Ingestion of an Oral Hyaluronan Solution Improves Skin Hydration, Wrinkle Reduction, Elasticity, and Skin Roughness: Results of a Clinical Study. J Evid Based Complementary Altern Med., 2017, 22, 4, 816-823.

[4] Gupta RC. i wsp.: Hyaluronic Acid: Molecular Mechanisms and Therapeutic Trajectory. Front Vet Sci., 2019, 6, 192.

Dieta
Odsłony: 2150
(0 Votes)