7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Które naturalne suplementy diety warto stosować?

suplementy diety zdrowa dieta zdrowe odżywianie drgaja dr gaja lek naturalne suplementy

Które naturalne suplementy diety warto stosować? 

Rynek suplementów diety rośnie niemalże z dnia na dzień, i to na całym świecie. Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki suplementom diety można polepszyć funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Bowiem „suplement diety” to produkt spożywczy, który zawiera witaminy, składniki mineralne lub inne związki mające działanie odżywcze i/lub fizjologiczne. Suplementy diety mają uzupełniać naszą codzienną dietę – zwłaszcza w sytuacjach, gdy z jakichś powodów owa dieta nie jest w stanie pokryć naszego pełnego zapotrzebowania na dany składnik. Zatem jak suplementować witaminy i składniki mineralne, kiedy brać suplementy oraz jakie są najważniejsze suplementy diety? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Naturalne suplementy diety - czyli jakie?

Suplement diety to źródło skoncentrowanych składników odżywczych i powinien zawierać w dziennej porcji co najmniej 15% ilości danego związku zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Dobrej jakości suplement o skutecznym składzie może oczywiście zawierać nawet więcej, niż wspomniane 15%. Warto wspomnieć, że wszelkie informacje dotyczące składu suplementów, porcji, dawkowania – powinny znaleźć się na opakowaniu (etykiecie) produktu. Ponadto naturalne suplementy diety, czyli produkty dobrej jakości, powinny być oznaczone właściwościami poszczególnych składników w produkcie. Na przykład produkt zawierający ekstrakt z Ginkgo biloba powinien wskazywać nam na właściwości korzystne dla pamięci i pracy mózgu.

Suplementy diety z potasem mogą wskazywać na jego korzystne działanie na pracę serca czy też w kontekście regulowania ciśnienia tętniczego.

Jest to dozwolone, a nawet konieczne na opakowaniach suplementów, jednak pamiętajmy, że suplement diety to nie lek – bezpośrednio nie leczy, zaś wspomaga organizm i może przyczyniać się do walki z chorobami czy też różnego rodzaju dolegliwościami (zwłaszcza, gdy te wynikają z pewnych niedoborów w organizmie).

Warto także wspomnieć, skąd w ogóle biorą się substancje używane w suplementach diety. Otóż naturalne suplementy diety zwykle zawierają rośliny czy też ekstrakty roślinne (zwykle standaryzowane w odpowiedni sposób, by nie doszło do sytuacji, w której dwie różne partie tych samych roślin, zawierające inne ilości danego składnika aktywnego, są wykorzystywane do produkcji suplementu i w konsekwencji różne partie suplementu cechowałyby się innymi wartościami odżywczymi).

Skład suplementów ma duże znaczenie

 

Komu poleca się naturalne suplementy diety?

Wyróżnia się kilka sytuacji, w których stosowanie suplementów diety jest bardzo uzasadnione. Dotyczy to przede wszystkim:

  • Ludzi mających niedobory składników mineralnych i/lub witamin, na przykład mogą to być osoby, u których w badaniach laboratoryjnych stwierdzono owe niedobory, ale także u osób stosujących rygorystyczne diety, ograniczające wiele składników spożywczych (tutaj warto wyróżnić także osoby będące na diecie wegańskiej – zaleca się im stosowanie chociażby witaminy B12);
  • Osób starszych, w podeszłym wieku;
  • Sportowców, osób intensywnie trenujących, ale także wycieńczonych psychofizycznie;
  • Pań w trakcie i po menopauzie (zwłaszcza dotyczy to suplementacji witaminy D oraz wapnia);
  • Ludzi nietolerujących laktozy, którzy z powodu złego samopoczucia po produktach mlecznych, eliminują je z diety – co obejmuje nawet do 40% populacji naszego kraju (!) i wiąże się głównie z niedoborami wapnia w organizmie;
  • Kobiet w ciąży (o tym, jaki powinien byś skład suplementów dla nich, przeczytasz poniżej);
  • W przypadku witaminy D – wszystkich osób dorosłych w Polsce (szczegóły na ten temat także znajdziesz poniżej).

 

Kiedy przyjmować suplementy diety?

W zależności od sytuacji zdrowotnej oraz od wyborów żywieniowych, dobranie odpowiednich suplementów diety jest kwestią dość indywidualną. Jednak lekarze, dietetycy i specjaliści naukowi z zakresu zdrowia, polecają szczególnie te najważniejsze suplementy:

  • Witamina D – powinna być stosowana przez Polaków koniecznie w okresie jesienno-zimowym (październik-kwiecień), w dawce 800–2000 j.m./dobę, w zależności od masy ciała. Także kobiety ciężarne powinny zadbać o jej odpowiednie spożycie z suplementami diety (bowiem dieta zwyczajowa nie jest w stanie pokryć naszego zapotrzebowania na ten składnik). Kobiety karmiące piersią również obejmuje zalecenie, by stosować suplementy z witaminą D, co między innymi może przekładać się na poprawę wchłaniania wapnia w okresie karmienia piersią. Dla osób starszych witamina D jest polecana do stosowania przez cały rok – dotyczy to ludzi po 65. roku życia.
  • Kobietom ciężarnym – poleca się oczywiście witaminę D, ale także ważny składnik – kwas foliowy w ilości 400 ug dziennie. Powinny one także suplementować: żelazo, jod i kwas dokozaheksaenowy (DHA).
  • Kobiety karmiące – poza wspomnianą witaminą D, poleca im się: jod, wapń, DHA.
  • Osoby starsze – powinny stosować suplementy po indywidualnym porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Najczęściej stosowane składniki w tej grupie to: żelazo, witaminy z grupy B, magnez, wapń, potas, witamina C i E, cynk, kwasy omega-3.
  • Sportowcy – tutaj również zalecenia powinny być indywidualne, aczkolwiek najczęściej korzysta się z suplementów wapnia, magnezu, potasu, żelaza, witaminy D, składników wspomagających wydolność (np. kofeina, sok z buraka, kreatyna). ProSkurcz od DrGaja na przykład zawiera kilka z wymienionych składników w jednym produkcie.

Jak widać, suplementy diety to bardzo szeroka grupa produktów i – trzeba to przyznać – potrzebna na rynku. Wiele dolegliwości, a także ryzyka licznych chorób można zniwelować, stosując regularnie (to bardzo ważne!) naturalne suplementy diety. Biorąc pod uwagę potwierdzone bezpieczeństwo stosowania tych produktów oraz stosunkowo niską cenę (w porównaniu do na przykład prawdziwych leków, stosowanych w już rozwiniętych chorobach) – warto na nie postawić, choćby profilaktycznie. Na pewno będzie to dla organizmu korzystne. Na koniec: pamiętajmy jedynie, by nie zastępować zbilansowanej diety stosowaniem suplementów, ponadto by dokładnie zapoznawać się z treściami na opakowaniach suplementów, a także aby stosować je rozsądnie, a najlepiej – w porozumieniu ze swoim lekarzem lub innym specjalistą.

 

Literatura:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/broszura_suplementy.pdf (dostęp dn. 15.09.2022 r.)

  2. Brzezińska, Joanna & Grembecka, Malgorzata. (2021). Suplementy diety – specyficzna żywność. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej. 75. 655-673. 10.2478/ahem-2021-0011.

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱