7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Koktajle wspomagające oczyszczanie organizmu

owoce koktajl owocowy oczyszczanie organizmu

Koktajle wspomagające oczyszczanie organizmu

Toksyny obecne w powietrzu, szkodliwe dodatki do żywności, stosowane leki, kosmetyki zawierające pochodne ropy naftowej… to tylko kilka przykładów czynników, które mogą zanieczyszczać i powoli zatruwać nasz organizm. Na szczęście istnieje wiele mechanizmów, poprzez które nasze ciało może się oczyszczać. Warto wiedzieć, że to procesy zupełnie naturalne, wrodzone. Można je jednak wspomagać poprzez właściwe działania powiązane z dietą i aktywnością fizyczną. 

 

Czym jest detoks naturalny? Na czym polega oczyszczanie organizmu?

Wspomniane naturalne mechanizmy, poprzez które ludzki organizm samodzielnie oczyszcza się z wprowadzanych do niego toksyn dotyczą głównie takich narządów, jak wątroba, jelito grube i nerki. W zasadzie wszystko, co dostaje się do naszego ciała w którymś momencie, podczas metabolizowania trafia do któregoś z tych organów.

Dotyczy to zarówno tych korzystnych składników odżywczych, jak i związków obcych, szkodliwych, nieproszonych w organizmie. Metabolity wszystkich tych składników natomiast są metabolizowane w wątrobie i następnie wydalane albo wraz ze stolcem poprzez jelito grube, albo wraz z moczem za pośrednictwem nerek.

 

Wątroba – podstawa mechanizmów detoksykujących

Komórki wątroby na przykład są, można powiedzieć, bardzo wysoko wyspecjalizowanymi „oczyszczaczami” organizmu, a konkretniej krwi w nim krążącej. Do wątroby, z układu trawiennego poprzez żyłę wrotną, dostają się wszystkie związki, jakie spożywamy. Również każda używka (substancje czynne z kawy, papierosów, itd.), pestycydy (np. z owoców i warzyw), związki czynne w lekach – są metabolizowane w wątrobie. Dzieje się to za pośrednictwem różnorodnych enzymów obecnych w jej komórkach.

Są to najbardziej wydajne i skuteczne w detoksykacji procesy zachodzące w organizmie. Trzeba jednak podkreślić, że wątroba, choć bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, to jednak wskutek opisanych procesów powoduje w organizmie powstawanie mnóstwa wolnych rodników. To powoduje zmniejszenie potencjału antyoksydacyjnego w organizmie – co, w skrócie mówiąc, oznacza: szybsze jego starzenie się i zwiększenie ryzyka rozwoju niekorzystnych zmian w naszym DNA.

 

Nerki i jelita – dopełnienie skuteczności naturalnego oczyszczania

Z kolei komórki nerek oraz jelita grubego to skuteczni wspomagacze procesów detoksykacyjnych wątroby. Wszelkie związki, które są metabolizowane (czyli „rozbijane” na prostsze cząsteczki) w wątrobie, prędzej czy później muszą zostać wydalone z organizmu – i tym zajmują się nerki i jelito.

Nerki, filtrując krew, pozwalają na pozostanie w organizmie tych najbardziej potrzebnych mu związków, wraz z moczem zaś wydalają szkodliwe produkty przemiany materii. Podobne procesy zachodzą w jelicie grubym, w którym następuje tak zwane zwrotne wchłanianie niektórych witamin i związków odżywczych oraz wody, z jednoczesnym wiązaniem z kałem cząsteczek substancji szkodliwych. Podsumowując, jeśli ktoś zastanawia się, na czym polega oczyszczanie organizmu – to powinien zapamiętać tych kilka haseł: wątroba, enzymy, nerki (mocz), jelito (kał).

koktajle owocowe oczyszczanie organizmu

 

Dlaczego warto stosować koktajle?

Jak mają się do siebie koktajle a oczyszczanie organizmu? Dość powszechne bowiem są różnego rodzaju terapie, „detoksy” polegające na piciu „oczyszczających” koktajli. Warto jednak pamiętać, czym jest prawdziwy detoks organizmu, a także jakie procesy za niego odpowiadają.

Picie soków owocowo-warzywnych nie rozwiąże problemu, jeśli nasze narządy nie będą prawidłowo funkcjonować. A niestety większość reklamowanych jako „oczyszczające” diet sokowych polega na dostarczaniu niskiej ilości kalorii, nie zaś – na czym powinny – czyli wspomaganiu pracy wątroby, nerek i układu pokarmowego.

Zwykłe soki owocowe czy warzywne mogą nie być wystarczająco w tym skuteczne. Ale już ich odpowiednie skomponowanie i wzbogacenie o pewne produkty może znacząco polepszyć działanie naszych naturalnych mechanizmów detoksykacyjnych.

 

Koktajle a oczyszczenie organizmu – czy to działa?

Owszem! Ale będzie działać tylko wtedy, gdy odpowiednio skomponujemy koktajle. Jak to zrobić? Przede wszystkim wzbogacić je w błonnik, który między innymi pomaga w wiązaniu szkodliwych produktów przemiany materii wraz z kałem. Dodatkowo wspomaga perystaltykę jelit, czyli przemieszczanie się mas kałowych przez jelito grube.

Ponadto błonnik sprawia, że błona śluzowa jelita pokrywa się dobroczynnymi śluzami, które nie pozwalają na ponowne przedostawanie się do organizmu niekorzystnych związków i toksyn. Stymuluje on także do pracy wątrobę i produkcję kwasów żółciowych potrzebnych do prawidłowego trawienia i metabolizowania składników. A to tylko niektóre dobroczynne działania błonnika w kontekście naturalnego oczyszczania organizmu!

oczyszczanie organizmu zdrowie koktajle

 

Siemię lniane, babka płesznik, babka jajowata – moc błonnika!

Błonnik naturalny znajdziemy oczywiście w świeżych owocach i warzywach, także tych zielono liściastych, jak szpinak czy jarmuż. Warto stworzyć z nich swoją bazę koktajlu. Ale dla wydajniejszego działania naszych procesów detoksykacyjnych, czasami warto do nich dorzucić dodatkowe źródła błonnika. Mogą to być na przykład takie produkty, jak:

  • Babka jajowata,
  • Babka płesznik,
  • Błonnik kakaowy,
  • Otręby zbożowe (np. pszenne, owsiane, gryczane),
  • Płatki zbożowe (np. owsiane, gryczane, z amarantusa),
  • Siemię lniane.

Wyżej wymienione produkty należą do jednych z najbardziej zasobnych w błonnik. Warto wspomnieć, że dorosły człowiek potrzebuje 25-40 gramów błonnika dziennie. Jeśli Twoja dieta jest dość uboga w świeże owoce i warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, to nawet nie zastanawiaj się nad dołożeniem do swojego jadłospisu składników takich, jak na przykład babka jajowata, siemię lniane czy babka płesznik. Dorzucaj je do potraw, smoothie, koktajli.

Możesz także w swojej diecie wykorzystywać gotowe suplementy diety z błonnikiem. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego czy stosujesz błonnik naturalny z warzyw i owoców, czy też w jakiś sposób suplementujesz ten składnik – musisz wypijać około 2 do nawet 3 litrów płynów dziennie – najlepiej w postaci czystej wody.

 

Bibliografia:

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱