Drukuj
Dieta

Jak zadbać o prawidłowy sen? W jakiej pozycji najlepiej spać?

sen dobry sen drgaja ból pleców prawidłowy sen pozycje spania spanie na plecach spanie na boku spanie na brzuchu

Jak zadbać o prawidłowy sen? W jakiej pozycji najlepiej spać?

Problemy ze snem z roku na rok dotykają coraz większej liczby osób. Wiele z nich narzeka na płytki sen, często wybudzanie i problemy z samym zaśnięciem. Tymczasem niska jakość nocnego wypoczynku przekłada się na uczucie niewyspania rano, a w efekcie – kiepskie samopoczucie przez większość dnia. Wiele osób w przypadku problemów z zasypianiem decyduje się na wzięcie tabletek nasennych. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę, że ich skuteczność w przypadku regularnego stosowania maleje z czasem. Warto przyjrzeć się dokładnie higienie snu. Wystarczy zastosować kilka prostych metod, by wysypiać się o wiele lepiej.

 

Najlepsza pozycja do spania

Jeśli chodzi o sposoby na problemy ze snem, to warto wspomnieć o przybieraniu prawidłowej pozycji. Nie wszyscy wiedzą, że ułożenie ciała w bardzo dużej mierze wpływa na samopoczucie rano. Przede wszystkim – trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór poduszki i materaca.

Podkreślić trzeba również, że nie istnieje uniwersalna i najlepsza dla wszystkich pozycja. Osoby, które narzekają na wady kręgosłupa i różnego rodzaju schorzenia, często przybierają podczas spania pozycję najbardziej dla nich komfortową. Niemniej jednak – nieodpowiednie ułożenie ciała do snu może być przyczyną kłopotów ze snem. Wystarczy walczyć z niewłaściwymi przyzwyczajeniami, by znacznie poprawiać swój komfort podczas nocnego odpoczynku.

Jeśli chodzi o najgorsze pozycje do spania, to jest specjaliści zgodnie twierdzą, że osoby, które uwielbiają spać na brzuchu, powinny postarać się jak najszybciej oduczyć tego nawyku. Leżenie w tej pozycji nie tylko mocno uciska dolne partie brzucha, ale także nadwyręża kark i uciska płuca, co może prowadzić do chwilowego niedotlenienia. Osoby, które śpią na brzuchu, mogą narzekać na ból głowy i uszu.

Spanie na boku według specjalistów jest jedną z najlepszych pozycji do spania. Osoby, które nie wyobrażają sobie nocnego snu bez spania na boku, mogą odciążyć kręgosłup, wkładając pomiędzy nogi cienką poduszkę. W pozycji na boku dobrze jest lekko podkurczyć nogi i pamiętać o regularnej zmianie boków. Na którym boku spać? Otóż, wszystko zależy od preferencji. Warto jednak wiedzieć, że śpiąc na prawym boku wywiera się nacisk na wątrobę, a na lewym – na serce. Dlatego tak ważne jest, by nie spać przez całą noc na jednym boku.

Najzdrowszą pozycją do spania bez wątpienia jest spanie na plecach.

W takiej pozycji odpoczywają kręgosłup, mięśnie i kark. Lekko uniesiona ku górze głowa pozwala łatwiej oddychać, a ręce i nogi spoczywają w pozycji wyprostowanej. Krew może docierać do końca kończyn, a to dzięki temu, że w tej pozycji swobodnie krąży po całym organizmie. Osoby zastanawiające się, jaka pozycja do spania jest najlepsza dla kręgosłupa, powinny wiedzieć, że spanie na wznak zapobiega bólom kręgosłupa i karku, przynosząc regenerację i ulgę. Uwaga – w przypadku osób cierpiących na bezdech senny, pozycja na plecach nie jest wskazana, ponieważ może prowadzić do niedotlenienia.

sen dobry sen drgaja ból pleców prawidłowy sen pozycje spania spanie na plecach spanie na boku spanie na brzuchu Pozycja do spania jest bardzo ważna 

 

Jak spać – skutki niewłaściwej pozycji podczas snu

Osoby zastanawiające się, w jakiej pozycji powinno się spać, powinny wiedzieć, że przybranie odpowiedniej pozycji do snu jest bardzo istotne. Zwłaszcza te osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi i wadami kręgosłupa, powinny zasięgnąć porady specjalisty odnośnie zalecanej pozycji do spania. Niewłaściwe ułożenie ciała podczas nocnego odpoczynku może nie tylko pogłębić różnego rodzaju schorzenia, ale także przyczyniać się do porannego dyskomfortu. Osoby śpiące w niewłaściwie dobranej pozycji często odczuwają nadmierne napięcie mięśni, niedotlenienie, przemęczenie, bóle brzucha, pleców karku i głowy.

Wbrew ozorom, pozycja snu to kwestia nie tylko komfortu nocnego wypoczynku. Ma także wpływ na pracę całego organizmu - kręgosłupa, kości, mięśni i narządów wewnętrznych. Zadbanie o prawidłową pozycję do spania pozwala efektywniej się regenerować i lepiej przygotować się do nadchodzącego dnia.

sen dobry sen drgaja ból pleców prawidłowy sen pozycje spania spanie na plecach spanie na boku spanie na brzuchu Konsekwencją złej pozycji spania może być ból pleców

 

Higiena snu – jak o nią zadbać?

Wiele osób zadaje pytanie – ile spać, żeby się wyspać. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że optymalna ilość snu dla przeciętnego człowieka to 8 godzin w ciągu doby. Oczywiście, różni ludzie mogą posiadać pod tym względem różne potrzeby. Są osoby, które do normalnego funkcjonowania potrzebują przynajmniej 10 godzin nieprzerwanego snu – innym z kolei wystarcza 5 godzin. Aby zadbać o higienę snu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla głębokiego i efektywnego snu. Osoby, które ćwiczą co najmniej pięć razy w tygodniu przez zaledwie pół godziny dziennie, szybko pozbędą się bezsenności i problemów z zasypianiem. Jeszcze lepiej, jeśli aktywność fizyczna odbywa się na świeżym powietrzu. Dla komfortu nocnego wypoczynku nie powinno się ćwiczyć zbyt późno – najlepszym czasem na ćwiczenia jest poranek bądź późne popołudnie – maksymalnie do godziny 18:00.

Regularność to podstawa. Osoby, które borykają się z problemami w zasypianiu, powinny ustalić stałą godzinę udawania się na nocny odpoczynek, a także wstawania rano. Ludzie pracujący na zmianach nocnych często zmagają się z rozregulowanym zegarem biologicznym, co negatywnie wpływa na komfort nocnego wypoczynku. Dobrym pomysłem jest także unikanie drzemek w dzień. Nawet krótki sen w ciągu dnia sprawia, że mózg czuje się wyspany, a zaśnięcie wieczorem może być znacznie utrudnione.

Co z kolacją? Warto pamiętać o tym, że w przypadku problemów z bezsennością, należy unikać jedzenia posiłku tuż przed udaniem się spać. Jedzenie w późnych godzinach wieczornych sprawia, że organizm nastawia się na trawienie zamiast na spanie. W dużym skrócie – zamiast się wyciszać, staje się aktywny. Kolację należy spożywać maksymalnie dwie godziny przed snem. Jeśli uczucie głodu pojawi się tuż przed udaniem się na nocny odpoczynek, można zaspokoić je lekką, lekkostrawną przekąską.

 

Dieta
Odsłony: 1376
(0 Votes)