7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Jak zadbać o prawidłowe odżywianie na urlopie?

odżywianie wakacje urlop jak jeść zdrowie dieta

Jak zadbać o prawidłowe odżywianie na urlopie?

Większość osób traktuje urlop jako odpoczynek „od wszystkiego”, w tym także od zdrowej diety. To duży błąd, ponieważ porzucenie prawidłowych nawyków żywieniowych może spowodować złe samopoczucie podczas wypoczynku lub po jego zakończeniu. Zachęcam Cię więc do przeczytania artykułu, abyś mogła przekonać się, dlaczego nie warto robić sobie urlopu od prawidłowego odżywiania!

 

Lato a dieta

Jak wspominałam w poprzednim artykule, lato to ulubiona pora roku wielu osób. Większość ludzi właśnie w ciepłe i piękne dni decyduje się na wzięcie urlopu, aby odpocząć, zrelaksować się i „naładować baterie” po długim okresie ciężkiej pracy. Morze, góry, jezioro, miasta w Polsce czy za granicami naszego kraju...wybór miejsc, do których możemy udać się na zasłużony wypoczynek, jest naprawdę ogromny.

Niektórzy już zimą decydują się na zmianę swoich nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie treningów głównie po to, aby móc dobrze wyglądać na plaży. Jednak, czy podczas urlopu dbamy o to, co jemy?

 

Dbasz o to, co jesz przez cały rok? Tak? Super, to godne pochwały!

A czy podczas urlopu chcesz jeść wszystko to, na co masz ochotę, bez jakichkolwiek ograniczeń? Masz do tego prawo, jednak tak jak we wszystkim, także i w tym należy zachować umiar. Jak doskonale wiadomo, skuszenie się na jednego gofra czy też lody z bitą śmietaną podczas gorących dni nie spowoduje tego, że od razu stracisz swoją ciężko wypracowaną, zadbaną sylwetkę.

Jednak jedzenie słodkości oferowanych przez nadmorskie kawiarnie oraz fast foodów przez cały dzień przez tydzień lub dwa tygodnie może spowodować przybranie niechcianych kilogramów. Niestosowanie się do zasad prawidłowego odżywiania podczas urlopu jest w stanie doprowadzić do zwiększenia masy ciała, a co za tym idzie, pojawienia się uczucia ciężkości oraz obniżenia samooceny po powrocie z upragnionych wakacji. I o ile przybranie na masie ciała podczas wakacji jest proste i może nastąpić niepostrzeżenie, to utrata zbędnych kilogramów często okazuje się o wiele trudniejsza.

Co więcej, spożywanie samych niezbyt dobrych jakościowo produktów przez dłuższy czas może spowodować złe samopoczucie, na przykład bóle brzucha, żołądka czy biegunki. A przecież podczas wakacji chcemy wykorzystać czas jak najlepiej – spędzając go na odpoczynku, relaksie na plaży czy zwiedzaniu nowych ciekawych miejsc, a nie chorowaniu.

 

Czy stosowanie się do zasad odżywiania podczas urlopu jest możliwe? 

Jak najbardziej! I wcale nie musi okazać się trudne. Obecnie panuje wręcz moda na zdrową żywność, którą możemy dostać praktycznie wszędzie – zapewne także w miejscu, gdzie jedziesz na wakacje.

W związku z tym, jeżeli decydujesz się spędzić urlop tam, gdzie o wyżywienie trzeba zadbać samodzielnie, z pewnością będziesz mogła przygotowywać takie same posiłki, jak w domu.

Jak wiadomo, każdy chce czasem odpocząć od gotowania i przysłowiowego „stania przy garach”, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas wypoczynku udać się do sprawdzonej restauracji. Przed jej wyborem warto jednak poczytać o niej opinie w Internecie i zobaczyć, czy pozycje w menu nam odpowiadają. Należy także sprawdzić, czy znajdują się tam dania, które są bogate w pełnowartościowe składniki odżywcze.

odżywianie zdrowie jedzenie wakacje urlop

Podczas urlopu też można jeść smacznie i zdrowo

 

Co najlepiej jeść podczas podróży?

Do zasad prawidłowego odżywiania warto zastosować się także podczas podróży do miejsca, w którym chcemy spędzić urlop. Niestety, często przy okazji tankowania samochodu kupujemy na stacji benzynowej mało pożywnego i niezdrowego hot-doga, a na dworcach kolejowych czy autobusowych jest wiele miejsc, gdzie można zamówić jedynie fast foody.

Dlatego jedzenie na podróż warto zaplanować już dzień przed wyjazdem. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie kanapek z ciemnego pieczywa z ulubionymi dodatkami. Bardzo polecam wzbogacenie ich o dużą ilość warzyw, które nie tylko dodadzą im wyjątkowego smaku, ale także sprawią, że będą one jeszcze zdrowsze. Świetnym pomysłem jest też zabranie także pokrojonych surowych warzyw i owoców, które są idealne do chrupania podczas podróży bez wyrzutów sumienia. 

Nie możemy zapominać również o nawodnieniu. Butelka wody mineralnej w torbie podróżnej czy plecaku to must-have każdej podróży. Orzeźwienia doda nam także świeżo wyciskany sok z owoców lub warzyw, który możemy kupić podczas postoju.

Jeżeli natomiast planujemy długą wycieczkę, warto zabrać ze sobą także obiad, umieszczając go lunch boxach lub zrobić sobie przerwę w jeździe i zjeść go na spokojnie w dobrej restauracji.

 

Co warto jeść podczas upałów?

Lato to okres, w którego trakcie temperatura powietrza jest wysoka, a dni pogodne i pełne słońca. Często decydujemy się również na podróż w miejsca, gdzie jest jeszcze cieplej i słoneczniej niż w Polsce. Dlatego warto wiedzieć, co jeść podczas upałów, aby czuć się dobrze i móc korzystać z pięknych dni.

  

Jaka dieta jest idealna na upały?

Idealną dietą na ciepłe dni jest dieta śródziemnomorska, czyli taka, która obfituje w surowe warzywa, owoce, lekki nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, a także białe mięso. Latem zdecydowanie należy wystrzegać się produktów ciężkostrawnych, czyli tłustych, smażonych potraw, alkoholu oraz słodyczy. W naszym jadłospisie powinny natomiast znaleźć się produkty, które są mało przetworzone, a bogate w składniki odżywcze oraz makro- i mikroelementy.

Zbawiennym pożywieniem dla ludzkiego organizmu podczas upałów są owoce i warzywa. Latem powinniśmy po nie sięgać nawet częściej niż 5 razy dziennie, gdyż nie tylko świetnie nawadniają oraz orzeźwiają, ale są także pełne witamin oraz cudownie smakują. Oprócz jedzenia ich na surowo można przygotować z nich soki, sałatki czy pyszne koktajle, które najczęściej spożywa się na drugie śniadanie lub podwieczorek.

W ciepłe dni zaleca się jeść częstsze, ale mniejsze porcje pożywienia. Nie należy jednak pomijać posiłków w ciągu dnia, gdyż może to spowodować uczucie głodu w godzinach wieczornych i chęci zjedzenia na noc większej ilości pożywienia, co nie jest dobrą praktyką.

(1 Vote)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱