Drukuj
Dieta

Jak zadbać o motywację dziecka przed nowym rokiem szkolnym?

Jak zadbać o motywację dziecka przed nowym rokiem szkolnym?

Nie ma co ukrywać, że większość rodziców chciałaby, aby ich dzieci z chęcią siadały do nauki, nie miały żadnych problemów z przyswajaniem wiedzy i nie traktowały szkoły jako zła koniecznego. Tymczasem motywacja dzieci do zdobywania wiedzy wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do nauki. Początek roku szkolnego to doskonała okazja do wdrożenia nowych zwyczajów i efektywnego wykorzystania czasu dziecka.

 

Jak motywować dziecko do nauki?

Niestety, prawda jest taka, że to bardzo często rodzice odpowiadają za brak motywacji dziecka do zdobywania wiedzy. Brak czasu, zbyt duża ilość dodatkowych zajęć, niewiedza, pobieżne rozmowy na co dzień – to wszystko może wpływać na to, że dziecko niechętnie będzie zdobywać wiedzę. A tymczasem już najmłodsze dzieci warto uczyć tego... jak się uczyć.

Niech nowy rok szkolny będzie okazją do opracowania planu na najbliższe dziesięć miesięcy. Warto pokazać dziecku, że efektywna nauka wcale nie polega na przesiadywaniu godzinami nad książkami.

 

Motywowanie dzieci do szkoły

Pierwszym problemem, z jakim spotykają się rodzice dzieci w wieku szkolnym, jest motywacja do wczesnego wstawania. Nie wszystkie maluchy chętnie podnoszą się z łóżka, zwłaszcza w porze zimowej, kiedy na zewnątrz jest jeszcze ciemno i chłodno.

Trzeba pamiętać o tym, że straszenie i krzyki na niewiele się zdadzą – są to złe nawyki, które należy eliminować.

Zachęcić dziecko do wstawania rano można na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że to zwłaszcza pierwsze dni wstawania we wrześniu mogą być wyjątkowo trudne. Wszystko dlatego, że organizm potrzebuje nieco czasu na przedstawienie się z trybu wakacyjnego w tryb szkolny. Rodzice, którzy chcą, aby dzieci chętnie rano wstawało do szkoły, mogą postawić na zabawny budzik, pyszne śniadanie, wspólne rozmowy przy stole - to wszystko może sprawić, że dziecko chętnie podniesie się z łóżka.

 

Wspólna nauka z dzieckiem

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że problemy w nauce i brak motywacji nie są efektem złej woli dziecka, lecz mogą po prostu wynikać z nieprawidłowych nawyków. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba dziecko uczyć systematyczności – nauka na ostatnią chwilę do ważnego sprawdzianu czy egzaminu nigdy nie jest dobrym pomysłem, bowiem opanowanie zbyt dużej ilości materiału w krótkim czasie często jest zwyczajnie niemożliwe. Rodzice powinni pokazać dziecku, że wystarczy poświęcić na naukę zaledwie pół godziny dziennie, by już w krótkim czasie zauważyć wymierne efekty. 

Zadaniem rodziców jest również pomóc maluchowi w nauce. Jeśli jakieś zagadnienie sprawia mu więcej trudności, warto poświęcić chwilę, by wspólnie je zgłębić. Nawet najmniejsze osiągnięcia trzeba zauważać i doceniać – to motywuje dziecko do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Nie mniej ważna jest również mobilizacja do pracy na zajęciach. Dziecko powinno nauczyć się, że jeśli uważnie słucha na lekcjach i wykonuje polecenia nauczyciela, o wiele mniej pracy będzie musiało wykonać w domu na własną rękę. Zachętą powinno być to, że w takiej sytuacji więcej czasu będzie mogło poświęcić w domu na swoje własne przyjemności..

 

Wspieranie dziecka odgrywa bardzo ważną rolę w jego rozwoju

Pozytywne motywowanie dziecka

Rodzice często popełniają błąd, przerzucając na dziecko swoje ambicje i niespełnione marzenia. Wiadomo – każdy chciałby, aby jego dziecko odniosło sukces w życiu i wyróżniało się na tle szkolnych kolegów, jednak przytłaczanie dziecka swoimi oczekiwaniami może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Nauka powinna kojarzyć się dziecku z przyjemnością i radością – dlatego dobrym pomysłem jest nagradzanie za osiągnięcia. Oczywiście, nie chodzi tutaj o wielkie, kosztowne prezenty, raczej o drobiazgi, które sprawią dziecku przyjemność, takie jak słodycze podczas nauki. Warto sięgnąć po cukierki z miodem manuka, które nie tylko podbiją serce dziecka słodkim smakiem, ale też dostarczają energii, a zawarta w nich witamina C pomaga w poprawnym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

 

Mobilizacja przy nauce zdalnej

Wielu rodziców napotyka problem z motywacją dzieci do nauki przy zdalnym nauczaniu. Dzieci, które uczestniczą w zajęciach z domów, bardzo często mają problemy ze skupieniem się na zajęciach, a tym samym z przyswajaniem wiedzy.

W takiej sytuacji można dziecko zachęcić poprzez przygotowanie odpowiedniego miejsca do pracy. Powinno ono zapewniać mu właściwe warunki do nauki – spokój, ciszę i odpowiednie oświetlenie. Maluch powinien mieć w urządzaniu swojego kącika do nauki czynny udział. Jeśli sam wybierze elementy wyposażenia i dodatki, które cieszą się jego oko, istnieje szansa, że chętniej zasiądzie tu do nauki.

Tak naprawdę, motywacja dzieci do nauki to bardzo złożony proces, na który składa się wiele czynników. Przede wszystkim – za wszelką cenę trzeba unikać porównywania dziecka z innymi, a także obarczania go własnymi ambicjami. Maluch, który w życiu szkolnym doświadcza porażek, staje się zniechęcony, a jego motywacja do nauki spada. Dlatego głównym zadaniem rodziców jest wspieranie swoich dzieci, a w razie potrzeby – niesienie pomocy w nauce.

Dieta
Odsłony: 900
(0 Votes)