Drukuj

Jak wspomóc regenerację wątroby?

jak wspomóc regenerację wątroby

Jak wspomóc regenerację wątroby?

DIETA

Wątroba to organ niezwykły, pełniący blisko 500 funkcji istotnych dla naszego życia. Jedną z ważniejszych jest usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Niestety, złe nawyki żywieniowe, używki, leki, zanieczyszczenie środowiska mogą przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Warto więc zawczasu wesprzeć ten niezwykle ważny organ.

Spis treści:

Naturalna regeneracja wątroby

Możliwości regeneracyjne wątroby można uznać za wręcz niezwykłe. Zdolności te znane były już w starożytności – w mitologii greckiej uwięziony przez Zeusa Prometeusz cierpiał męki za sprawą sępa, który codziennie o wschodzie Słońca przylatywał, by wyrwać mu wątrobę. Ta zaś każdego dnia odrastała.

Sam organ u dorosłego człowieka waży około 1,5 kilograma i pomimo wielu czynników, które go obciążają, ma wręcz zaskakujące zdolności do odbudowy i regeneracji, co potwierdza także współczesna medycyna. Nawet po poważnym uszkodzeniu lub chirurgicznym usunięciu 2/3 powierzchni, wątroba potrafi się odbudować! Proces ten jest możliwy dzięki hepatocytom - komórkom macierzystym, które składają się na około 80% jej masy.

Ile trwa regeneracja wątroby? Zazwyczaj jest to od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia organu, a także od rodzaju podjętych działań czy przestrzegania diety.

Co uszkadza wątrobę?

Najczęściej do uszkodzenia wątroby przyczynia się nieprawidłowa dieta, a w efekcie nadwaga i cukrzyca. Wysokoprzetworzone produkty, tłuszcze zwierzęce i cukry z pewnością nie są sprzymierzeńcami naszej wątroby.

Kolejnym czynnikiem szkodzącym wątrobie jest alkohol. W zależności od ilości spożywanego alkoholu może dojść do stłuszczenia, zapalenia, czy nawet marskości wątroby, które są określane jako alkoholowe choroby wątroby.

To, co może wpłynąć na nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, to także przyjmowane przez dłuższy czas leki - spora część z nich nie jest bowiem przez nią metabolizowana. Problemem może być także przyjmowanie kilku rodzajów leków jednocześnie. Należy tu uważać choćby na popularny paracetamol, składnik wielu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W połączeniu z innymi medykamentami może bowiem wpływać negatywnie na organ.

Wśród innych przyczyn uszkodzenia wątroby wyróżnia się: infekcje wirusowe, zatrucia pleśnią lub metalami ciężkimi.

Popularne choroby wątroby

Objawy złego funkcjonowania wątroby nie są oczywiste, a w początkowej fazie zaburzenia te mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo. Organ nie boli, bo nie jest unerwiony. Ból może się jednak pojawić, kiedy wątroba się powiększy i zacznie napierać na otaczającą ją błonę surowiczą. To, co powinno nas zaniepokoić, to także utrata apetytu, spadek wagi, nudności, wzdęcia, zmęczenie, problemy z koncentracją, spadek libido, swędzenie czy wybroczyny na skórze.

Najczęstsze choroby wątroby to niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), wirusowe zapalenie typu A, B lub C, marskość oraz rak wątroby. Inne, rzadziej występujące zaburzenie to autoimmunologiczne zapalenie wątroby. U jego podłoża leżą prawdopodobnie predyspozycje genetyczne. Dochodzi wówczas do ataku komórek układu odpornościowego na własne białka, zlokalizowane w tym przypadku na komórkach wątrobowych. Genetyczne podłoże ma także tzw. choroba Wilsona.

Jednym z najbardziej poważnych zespołów klinicznych jest ostra niewydolność wątroby.

Dobroczynne fosfolipidy

Każda komórka naszego organizmu otoczona jest błonami komórkowymi. To elastyczne struktury, które tworzą barierę ochronną przed wnikaniem do ich wnętrza niechcianych substancji. Ważnym budulcem owych błon komórkowych są fosfolipidy. Największa ich ilość znajduje się w tkance nerwowej oraz we krwi. Fosfolipidy stanowią główny składnik błon hepatocytów, dlatego pełnią ważną rolę w funkcjonowaniu całej wątroby.

Część fosfolipidów w ciele człowieka jest wytwarzanych przez sam organizm, ale możemy je dostarczać także wraz z pożywieniem. Naturalne źródła fosfolipidów to m.in. soja, orzechy włoskie i ziemne, kiełki pszenicy, szparagi, ryby oraz owoce morza czy olej z ostropestu plamistego.

Jak regenerować wątrobę, czyli odpowiednia dieta

Odpowiednio dobrany jadłospis oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może w znaczący sposób wspomóc procesy oczyszczania i regeneracji wątroby. Co jeść? W okresie choroby wątroby przebiegającej bez żadnych powikłań mogą to być przede wszystkim potrawy lekkostrawne ze zwiększoną ilością białka, normotłuszczowe z ograniczeniem błonnika. Dieta powinna uwzględniać produkty indywidualnej tolerancji, a także być zróżnicowana. Zamiast smażenia czy grillowania, warto wybrać gotowanie na parze, w wodzie czy pieczenie w folii. Zamiast trzech dużych posiłków lepiej spożywać 56 mniejszych objętościowo w ciągu dnia.

Dieta na wątrobę powinna uwzględniać również warzywa w postaci gotowanej i rozdrobnionej (np. starte surówki) oraz owoce w postaci soków, przecierów bez pestek i skórki. Dodatkowo zaleca się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie warzyw wiatropędnych np. kapusty, cebuli, strączków, czereśni, śliwek czy gruszek. Nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości białka w diecie - ok. 1-1,2g/kg mc/ dobę, które wspomaga proces regeneracji wątroby. Wśród produktów zalecanych, ponad połowa białka powinna pochodzić z produktów pochodzenia zwierzęcego, np. mleko 1,5-2%, chude twarogi, kefir, maślanka, jogurty, chude mięso (indyk, kurczak, królik), ryby (sandacz, mintaj, dorsz, morszczuk) oraz chude wędliny i białko jaj.

Niewskazane jest spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, zawartych w tłuszczach zwierzęcych, jak smalec, słonina, śmietana, tłuste sery czy tłuste mleko na rzecz większej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powinniśmy stosować łatwostrawne tłuszcze roślinne olei tłoczonych na zimno czy oliwę z oliwek, bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

W przypadku poważniejszych problemów z wątrobą (chorób przebiegających z powikłaniami), dieta powinna być ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia uszkodzenia organu.

Co ciekawe, niektórzy naukowcy wskazują, że pozytywny wpływ na odtruwanie wątroby ma picie kawy. Marskość wątroby to przyczyna ponad miliona zgonów rocznie na świecie. Dr. O. J. Kennedy z University of Southampton wraz z zespołem twierdzi, że dwie kawy dziennie mogą skutecznie pomóc w jej zapobieganiu[1]. Jednym ze sposobów detoksykacji organizmu może być także suplementacja organizmu naturalnymi ziołowymi preparatami. Co działa na wątrobę? Pozytywny wpływ na wątrobę mogą mieć: ostropest plamisty, babka jajowata, babka płesznik czy błonnik kakaowy.

Jak dbać o wątrobę?

W regeneracji wątroby ważna jest również aktywność fizyczna. Regularny ruch może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przede wszystkim niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NACL), wynikającego z otyłości, cukrzycy typu II oraz zespołu metabolicznego[2]. Aktywność fizyczna ułatwia bowiem redukcję masy ciała oraz zwiększa wrażliwość na insulinę.

Możemy tu zdecydować się zarówno na ćwiczenia aerobowe, jak i siłowe. Jedne i drugie są skuteczne w redukcji tkanki tłuszczowej u osób z NACL. Co ważne, dzięki regularnej aktywności poprawia się nie tylko ogólna wydolność fizyczna organizmu, ale także ta metaboliczna. Podczas ruchu rośnie tętno, dzięki czemu więcej krwi jest pompowane w całym ciele, a wątroba ma szansę szybciej oczyścić się z toksyn.

Mikstura olei HEPA na wątrobę

Wartościowym uzupełnieniem diety na wątrobę może być mikstura olei HEPA, zawierająca nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas alfa-linolenolenowy (omega-3), linolowy (omega-6) oraz oleinowy (omega-9).

To specjalnie skomponowana mieszanka świeżych, tłoczonych na zimno olei: lnianego, z ostropestu, czarnuszki oraz ekstraktu z ostropestu standaryzowanego na sylimarynę. Niezwykle istotne jest to, że oleje nierafinowane zachowują wszystkie naturalne wartości odżywcze surowców, z których są pozyskiwane.

Kompozycja ma intensywny smak i aromat, charakterystyczny dla nasion, z których została wytłoczona. Ważne, by nie używać jej do smażenia, ale spożywać wyłącznie na zimno. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, surówek, kasz, ziemniaków, twarogu czy pełnoziarnistego pieczywa.

Zaleca się spożywanie 1 łyżki dwa razy dziennie podczas posiłku. Przed spożyciem warto wstrząsnąć Miksturę olei HEPA w celu dokładnego wymieszania się ekstraktu z ostropestu z olejem.

Pamiętajmy, by zamknięty produkt przechowywać z dala od promieni słonecznych, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Po otwarciu należy trzymać go wyłącznie w lodówce i spożyć w ciągu 1 miesiąca.

regeneracja wątroby

Ekstrakt z ostropestu standaryzowany na sylimarynę

Ostropest plamisty to jeden z najbardziej wartościowych, naturalnych roślin korzystnie wpływający na funkcjonowanie wątroby oraz dróg żółciowych. Znany jest już od czasów starożytności. Dawniej niesłusznie uznawany za chwast, obecnie uprawiany jest na coraz szerszą skalę.

W Miksturze olei Hepa zawarty jest ekstrakt z ostropestu standaryzowany na sylimarynę. Proces ekstrakcji umożliwia pozyskanie najcenniejszych składników z rośliny, a standaryzacja potwierdza jej obecność. Sylimaryna zawarta w Miksturze olei Hepa to nic innego jak kompleks flawonoliganów (pochodnych flawonoidów), w których od 40 do 65% stanowi sylibinina. Przypisuje się jej właściwości wspomagające regenerację wątroby.

Olej z ostropestu to jedno z najbogatszych źródeł naturalnych fosfolipidów. Co więcej ekstrakt z ostropestu może wspomóc wątrobę w walce ze szkodliwymi skutkami wolnych rodników. Ekstrakt z ostropestu dodatkowo wspomaga trawienie i produkcję żółci, a jego delikatny smak z pewnością sprawdzi się w kuchni!

Szerokie zastosowanie oleju z czarnuszki

Nasiona czarnuszki siewnej zawierają od 30 do 40% tłuszczu, a ich tłoczenie na zimno daje wysokiej jakości olej, który ceniony jest za swoje unikalne zastosowanie. Ze względu na bogate właściwości określany był kiedyś mianem "złota faraonów". Wzmianki o nim można znaleźć już w tekstach Hipokratesa czy w Starym Testamencie.

Olej z czarnuszki dzięki swojemu specyficznemu, korzennemu aromatowi, często wykorzystywany jest jako dodatek do sałatek czy zimnych przekąsek. To ponadto jeden z olejów najczęściej wybieranych przez rodziców. 

Co ważne, olej z czarnuszki może być spożywany zarówno na czczo, jak i w trakcie posiłku lub bezpośrednio przed snem. Można wymieszać go z miodem, twarogiem czy koktajlem albo dodać do świeżego pieczywa.

wątroba a olej lniany

Olej lniany – źródło kwasu omega-3

Ziarna lnu to prawdziwy polski skarb, a olej lniany jest jednym z najbardziej popularnych produktów tego rodzaju w naszym kraju.

Tłoczony na zimno olej wykazuje wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jak kwas alfa-linolenowy (omega-3) i kwas linolowy (omega-6). Tłuszcze te poprawiają m.in. profil lipidowy krwi, dzięki czemu pozytywnie wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Pamiętajmy jednak, że oleju lnianego nie należy używać do smażenia, pieczenia oraz podczas innych form obróbki termicznej, gdyż traci on wówczas swoje cenne właściwości. Świetnie nadaje się natomiast do wszelkich sałatek i surówek.

Olej lniany znany jest m.in. z zastosowania w tzw. paście budwigowej, której stanowi najważniejszy składnik. Zaproponowana przez dr Joannę Budwig pasta, to nic innego, jak mieszanina chudego twarogu (najlepiej koziego) oraz jogurtu lub kefiru. Po przyrządzeniu należy ją przechowywać w lodówce, a następnie według własnego uznania doprawiać ziołami, solą, czosnkiem, papryką czy pieprzem. Propozycja Pani doktor to pasta z płatkami zbożowymi, łyżką świeżo zmielonego siemienia lnianego i świeżo utartym jabłkiem.

My natomiast proponujemy zrobić eksperyment i dodać do pasty miksturę olei HEPA. Dzięki ziołowo-korzennemu aromatowi oleju z czarnuszki, pasta z pewnością nabierze nowego, zupełnie innego wymiaru :)

Smacznego i dużo zdrowia dla naszej wątroby!

 

Bibliografia:

[1]http://www.readcube.com/articles/10.1111%2Fapt.13523?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_referrer=edition.cnn.com&purchase_site_license=LICENSE_DENIED

[2] https://www.journal-of-hepatology.eu/

Odsłony: 10005
(3 Votes)