Drukuj
Dieta

Jak wspomóc regenerację wątroby? Naturalne pomysły na zdrową wątrobę

regeneracja wątroby jak dbać o wątrobę zdrowa dieta

 

Jak wspomóc regenerację wątroby? Naturalne pomysły na zdrową wątrobę

Zdrowa wątroba to jeden z najważniejszych elementów składających się na ogólne zdrowie. Odpowiada ona za szereg funkcji w ludzkim organizmie. Bierze udział w procesach detoksykacyjnych, jest magazynem wielu składników (w tym energii w postaci glikogenu, witamin), ma swoją ważną rolę immunologiczną, w niej tworzone są białka organizmu… To tylko niektóre z funkcji wątroby. Nic więc dziwnego, że jej regeneracja jest stawiana przez lekarzy i specjalistów na piedestale dbania o zdrowie.

 

Funkcjonowanie wątroby – kilka podstawowych informacji

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że wątroba to organ, który, w razie zniszczenia, nie może być zastąpiony, w przeciwieństwie do, na przykład nerek.

Gdy dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia wątroby, jedynym ratunkiem – i to nie do końca pewnym – jest przeszczep.

Biorąc pod uwagę ten fakt oraz informacje o szeregu funkcji, jakie spełnia w ludzkim organizmie wątroba – chyba już wiesz, że należy dbać o nią na co dzień oraz na bieżąco mieć na uwadze jej naturalne wsparcie.

 

Na czym polega regeneracja wątroby?

Wątroba zbudowana jest z komórek – hepatocytów. Składają się one na tak zwany miąższ wątroby i cechują się między innymi dużymi zdolnościami regeneracyjnymi. Wynika to z ich możliwości podziału (proliferacji), a także jest skutkiem współdziałania tak zwanych komórek owalnych wątroby i komórek szpiku kostnego. W każdym razie – jeśli tylko w przypadku choroby wątroby zaprzestaniemy jej ekspozycji na czynnik wywołujący tę chorobę (czyli na przykład toksyny, alkohol, nadmiar tłuszczu w diecie i w organizmie) – to mamy dużą szansę na to, by nasza wątroba się zregenerowała.

Ile trwa regeneracja wątroby? Ten proces zależy od bardzo wielu czynników i niestety trudno określić nawet uśredniony okres rekonwalescencji. Trzeba podkreślić, że wątroba to organ o wyjątkowych możliwościach regeneracyjnych i czasami nawet przy uszkodzeniach obejmujących 2/3 tego narządu wystarczy kilka tygodni na zupełne jego zregenerowanie. Grunt to jednak zupełne wyeliminowanie czynnika chorobotwórczego.

 

Jak chronić wątrobę przed uszkodzeniem?

Wątrobę możemy chronić przed uszkodzeniem, podejmując na co dzień zdrowe dla niej wybory dotyczące stylu życia i odżywiania. Główne zasady tego, jak zregenerować wątrobę, ale też, jak utrzymać ją w zdrowiu, są następujące:

dieta na regenerację wątroby zdrowa wątroba co jeść

Dieta na wsparcie wątroby powinna składać się z naturalnych produktów.

 

Co jeść na zdrową wątrobę? Dieta na wsparcie wątroby

Co jeść, gdy naszym celem jest regeneracja wątroby? Przede wszystkim dieta na wsparcie wątroby powinna składać się z naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Jednocześnie warto zadbać, by były to posiłki lekkostrawne. Unikajmy smażenia, a także ostrych przypraw i składników. W menu na regenerację wątroby powinny znaleźć się też zdrowe źródła tłuszczu – zwłaszcza oleje roślinne, a także awokado, tłuste ryby i orzechy oraz pestki.

Składniki diety wyjątkowo korzystne dla regeneracji wątroby to ponadto:

regeneracja wątroby dieta zdrowie jak dbać o wątrobę zdrowa dieta

Najlepsze zioła wspomagające wątrobę, to ostropest, karczoch i kurkuma

 

Zioła na wątrobę

Najlepsze zioła wspomagające regenerację wątroby, to ostropest, karczoch i kurkuma. Warto zapamiętać te trzy łatwo dostępne składniki i korzystać z różnego rodzaju ich przetworów. Ostropest plamisty można stosować w formie kapsułek z ekstraktem, można również posypywać potrawy nasionami ostropestu lub korzystać z oleju z ostropestu plamistego. Wszystkie te produkty zawierają związek sylimarynę. To ona odpowiada za wspomaganie regeneracji hepatocytów. Dodatkowo warto wiedzieć, że działanie ostropestu plamistego wiąże się także z detoksykacją, neutralizacją toksyn oraz ochronnym działaniem na komórki wątroby. Ostropest, i zawarta w nim sylimaryna, to numer jeden wśród produktów na regenerację wątroby.

Karczoch z kolei zawiera cynarynę, która nie tylko pomaga w regeneracji miąższu wątroby, ale i wspomaga procesy trawienia i działa na wątrobę ochronnie. Można stosować go w formie kapsułek lub naparu (1-2 razy dziennie).

Kurkuma, zawierająca związek zwany kurkuminą, ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Podobnie, jak sylimaryna – kurkumina może neutralizować niektóre toksyny oddziałujące negatywnie na miąższ wątroby. Kurkumę można stosować w formie kapsułek, ale także na surowo – w formie startego, świeżego korzenia lub w formie sproszkowanej, jako przyprawa. Każdy sposób będzie korzystny dla regeneracji wątroby.

 

Literatura:

  1. Newsome BJ. i wsp.: Green tea diet decreases PCB 126-induced oxidative stress in mice by up-regulating antioxidant enzymes. J Nutr Biochem, 2014, 25, 2, 126-135.
  2. Takekoshi H. i wsp.: Effect of Chlorella pyrenoidosa on fecal excretion and liver accumulation of polychlorinated dibenzo-p-dioxin in mice. Chemosphere, 2005, 59, 2, 297-304.
  3. Shaban NZ. i wsp.: The synergistic hepatoprotective potential of Beta vulgaris juice and 2,3- dimercaptosuccinic acid in lead-intoxicated rats via improving the hepatic oxidative and inflammatory stress. BMC Complement Altern Med., 2020, 20.
  4. Iwano H. i wsp.: Effect of dietary eugenol on xenobiotic metabolism and mediation of UDP-glucuronosyltransferase and cytochrome P450 1A1 expression in rat liver. Int J Food Sci Nutr., 2014, 65, 2, 241-244.
  5. Muriel P. i wsp.: Silymarin protects against paracetamol-induced lipid peroxidation and liver damage. J Appl Toxicol., 1992, 12, 6, 439-442.
  6. Colak E. i wsp.: The hepatocurative effects of Cynara scolymus L. leaf extract on carbon tetrachloride-induced oxidative stress and hepatic injury in rats. Springerplus, 2016, 5, 216.
  7. Iqbal M. i wsp.: Dietary supplementation of curcumin enhances antioxidant and phase II metabolizing enzymes in ddY male mice: possible role in protection against chemical carcinogenesis and toxicity. Pharmacol Toxicol., 2003, 92, 1, 33-38.
Dieta
Odsłony: 4901
(0 Votes)