Drukuj
Dieta

Jak wpływa na nas stres? Jak sobie z nim radzić?

Stres to sposób, w jaki organizm reaguje na trudną sytuację. Sprawia, że mózg zaczyna wydzielać ogromne ilości hormonów co skutkuje przyspieszeniem tętna i oddechu, podniesionym ciśnieniem krwi, a także napięciem mięśni. Stres wprowadza organizm w stan pełnej gotowości – niestety, stan ten często staje się permanentny. Jak z tym walczyć?

 

Czym jest stres?

Prawda jest taka, że stres to całkowicie naturalna reakcja, która pomaga walczyć organizmowi z niebezpieczeństwem lub wyzwaniem. Może mieć pozytywny aspekt – pozwala szybko podjąć działanie lub zareagować na zagrożenie. Niewielka dawka stresu może okazać się przydatna, jeśli chodzi o osiąganie założonych celów, zdanie egzaminu bądź też powodzenie w zawodach sportowych.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo silny bądź przewlekły stres jest szkodliwy. Ciało, które bez przerwy znajduje się w stanie podwyższonej gotowości może przekładać się na zachowanie człowieka bowiem cierpią emocje i psychika.

 

Jak stres wpływa na organizm?

Warto pamiętać o tym, że wpływ stresu na organizm człowieka jest naprawdę ogromny. Osoby, które wciąż narażone są na stres, mogą mieć problemy z zasypianiem i częstym wybudzaniem się w nocy. Skutkuje to obniżoną koncentracją, utrudnionym zapamiętywaniem, a także problemami z odtwarzaniem zasłyszanych informacji.

Osoby dotknięte permanentnym stresem borykają się z pogorszoną pamięcią, rozkojarzeniem oraz nerwowością. Mogą stać się lękliwe, ospałe, często pojawiają się także problemy z przyjmowaniem pokarmów oraz prawidłowym trawieniem.

Nie wszyscy wiedzą, że przewlekły stres wpływa także na obniżoną odporność organizmu – staje się on podatny na różnego rodzaju infekcje. Żadnego z wyżej wymienionych sygnałów nie powinno się bagatelizować. Trzeba mieć świadomość tego, że długotrwały stres wyrządza w organizmie nieodwracalne zmiany. Osoby, które samodzielnie nie są w stanie sobie poradzić z napięciem nerwowym, mogą uzyskać pomoc specjalisty, który nauczy je radzenia sobie w stresowych sytuacjach.

Stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm.  

 

Jak radzić sobie ze stresem w szkole, na studiach i w pracy?

Szkoła i praca to miejsca, w których trwa nieustająca walka – o lepsze oceny, awans zawodowy, zauważenie i uznanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób boryka się tutaj z permanentnym stresem. Na szczęście – na naukę radzenia sobie z nadmiernymi nerwami nigdy nie jest za późno. Przede wszystkim, koniecznie trzeba znaleźć źródło stresu, a następnie zastanowić się, w jaki sposób można uniknąć sytuacji, które wywołują w organizmie stan gotowości.

Wielu osobom w walce ze stresem pomagają techniki relaksacyjne. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut medytacji dziennie, by zmienić swój sposób myślenia o denerwujących sytuacjach. Dobrze jest także poświęcić czas na rozwijanie pasji i przyjemności – nie tylko pozwalają one zapominać o problemie, ale także wpływają na podniesienie samooceny.

Jeśli stres jest skutkiem przemocy psychicznej bądź fizycznej, trzeba nauczyć się walczyć o siebie. W takich sytuacjach koniecznie trzeba poprosić o pomoc – na pewno zostanie ona udzielona.

 

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, kiedy stres staje się szczególnie groźny. Warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i nerwami w okresie, kiedy nie można przyjmować leków uspokajających. Przede wszystkim, stres w ciąży to stan, który na pewno nie jest pożądany. Niestety, rozdrażnienie ciążowe spowodowane burzą hormonalną sprawia, że kobiety ciężarne często odczuwają w ciąży stres i silne zdenerwowanie. Emocje te nie pozostają bez wpływu na rozwijające się dziecko.

Jeśli chodzi o objawy nadmiernego stresu w ciąży, to są to między innymi bóle mięśni, zaburzenia łaknienia, nudności i biegunka, częste bóle głowy, wzrost tętna, wypadanie włosów.

Kobiety, które w ciąży chcą uspokoić nerwy, mogą zdecydować się na szczerą rozmowę z bliską osobą – przyjaciółką lub partnerem. Z racji tego, że na zmysły kojąco działa również woda, mogą wziąć długą, uspokajającą kąpiel. Muzyka relaksacyjna, masaż, odprężenie – to wszystko sprawia, że stres może odejść w niebyt.

 

W czasie silnego stresu szczególnie warto zadbać o właściwą suplementację. 

 

Jak sobie radzić ze stresem dla dzieci?

Nie da się uchronić dziecka przed stresem – denerwujące sytuację mogą spotykać w wielu codziennych sytuacjach . Bardzo ważne, by rodzic był w stanie zapewnić swojemu maluchowi poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a także poświęcał mu tyle uwagi, ile ten potrzebuje. Nie bez znaczenia jest również bliskość fizyczna – przytulanie i głaskanie są bardzo ważne, jeśli chodzi o walkę ze stresem.

 

Dieta a stres

W walce ze stresem warto postawić także na prawidłową suplementację. Organizm, który jest odpowiednio odżywiony i zaopatrzony we wszystko, czego mu potrzeba, o wiele lepiej radzi sobie z napięciem nerwowym. Magnez, witamina D czy potas – warto zadbać o ich suplementację, bowiem mogą one pomagać w redukowaniu poziomu stresu. W sytuacjach stresowych zawsze dobrze mieć pod ręką preparaty z magnezem.

Niestety w trudnych sytuacjach bardzo często sięgamy po niezdrowe przekąski, co potęguje stres, a jednocześnie często staje się przyczyną wyrzutów sumienia.

Fast foody, słodycze, wysokoprzetworzona żywność – tego wszystkiego warto unikać w codziennej diecie,nie tylko dlatego, że produkty te zwiększają poziom stresu, ale także dlatego, że wpływają nieprawidłowo na pracę całego organizmu. Zamiast niezdrowej i wysokoprzetworzonej żywności lepiej sięgnąć po produkty tj. pestki dyni, orzechy, banany, które zawierają magnez i szereg innych składników mineralnych oraz witamin.

Dieta
Odsłony: 1315
(0 Votes)