Drukuj
Dieta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

 zdrowie jedzenie dieta dietetyk

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

Od jakiegoś czasu w Polsce bardzo dynamicznie rośnie zainteresowanie wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania. To korzystny trend, ponieważ dzięki wzrastającej świadomości żywieniowej i stosowaniu się do zasad prawidłowego spożywania posiłków ludzie są zdrowsi. Jednak bardzo istotne jest to, skąd ludzie czerpią swoją wiedzę na ten temat.

Niestety w mediach często można znaleźć wiele nieprawidłowych zaleceń żywieniowych, które zamiast pomagać i rozwijać wiedzę, niestety szkodzą, a czasem nawet mogą narazić zdrowie czy życie osoby stosującej się do nich. Dlatego, jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości czy problemy związane z odżywianiem, warto odwiedzić dietetyka. Tylko w jaki sposób należy przygotować się do takiej wizyty?

 

Dlaczego ludzie boją się wizyty u dietetyka?

Powodów potrzeby odwiedzenia dietetyka może być wiele. Należą do nich między innymi:

Niezależnie od tego, w jakiej sprawie ludzie chcą zgłosić się do specjalisty, często odczuwają strach przed wizytą u dietetyka. Niestety, czasem jest on aż tak duży, że powoduje całkowitą rezygnację z pomocy specjalisty, mimo iż jest ona wymagana do zachowania odpowiedniego stanu zdrowia. 

Jednak strach ten we większości przypadków jest zupełnie niepotrzebny. Trzeba pamiętać, że dietetyk to osoba wykształcona, która posiada odpowiednie przygotowanie do pracy z pacjentem. Osoby, które udają się na wizytę do specjalisty, muszą mieć świadomość, że chce on im pomóc, a nie ich oceniać. Wiele ludzi boi się tego, że jeżeli przyznają się do złych nawyków żywieniowych, to zostaną skrytykowani przez dietetyka. Nie jest to jednak prawda. Podczas wizyty specjalista ma za zadanie wyłapać wszystkie błędy żywieniowe, na spokojnie omówić je z pacjentem oraz wskazać, w jaki sposób można je wyeliminować, aby zacząć odżywiać się w prawidłowy sposób.

 

Co należy przygotować przed pierwszą wizytą u dietetyka?

Trzeba pamiętać, że pierwsza wizyta u dietetyka przez większość czasu polega na rozmowie. To właśnie poprzez wywiad z pacjentem specjalista jest w stanie dowiedzieć się o nim najwięcej, dzięki czemu łatwiej mu będzie udzielić pomocy.

Jednak każda osoba udająca się na pierwszą wizytę do dietetyka powinna wiedzieć, że warto zabrać na nią listę produktów, które zostały spożyte przynajmniej jednego wybranego dnia, a najlepiej przez 3 dowolne dni. Dobrze, aby były to dwa dni robocze oraz jeden dzień weekendowy, gdyż często jest tak, że w wolne dni mamy nieco inne zwyczaje żywieniowe niż w te pracujące. Podczas przygotowywania listy trzeba pamiętać, aby zapisać każdy spożyty produkt, a także wypite płyny.

Dobrze sporządzona lista dań powinna zawierać następujące informacje: godzinę spożycia danego posiłku, jego składniki oraz wielkość. Należy również pamiętać o szczerości podczas sporządzania listy spożywanych posiłków. Musimy mieć świadomość, że do dietetyka idziemy po to, aby uzyskać pomoc – musi on mieć zatem pełen obraz sytuacji żywieniowej danej osoby. 

Oprócz informacji na temat sposobu codziennego odżywania specjalista może chcieć też wiedzieć, jaki rodzaj aktywności fizycznej uprawia dana osoba oraz ile poświęca na nią czasu. Warto poinformować dietetyka również o chorobach, na które się cierpi oraz przedstawić listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Specjalista z pewnością zapyta także o wcześniej stosowane diety oraz ich efekty.

 

Czy przed wizytą trzeba wykonywać jakieś badania?

Udając się na pierwszą wizytę do dietetyka, warto wziąć ze sobą aktualne, podstawowe badania krwi. Są one bardzo istotne przy ocenie stanu zdrowia danego pacjenta i identyfikowaniu nieprawidłowości związanych ze sposobem żywienia. Okazują się także przydatne podczas układania indywidualnie dopasowanego jadłospisu, jaki najczęściej otrzymuje dana osoba po pierwszej wizycie

Warto jednak pamiętać, że dietetyk nie ma tak rozwiniętych kompetencji, aby na podstawie dostarczonych przez pacjenta wyników badań zdiagnozować lub wykluczyć daną chorobę. Jeśli wyniki badań są niepokojące, najpierw należy udać się do lekarza, który oceni stan zdrowia, a następnie do dietetyka. Wiedząc, na co choruje dany pacjent, będzie on w stanie ułożyć dietę dopasowaną do konkretnej jednostki chorobowej.

dieta zdrowie dietetyk badania

Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto zrobić chociaż podstawowe badania

 

Jakie badania są przeprowadzane u dietetyka?

Oprócz wnikliwego wywiadu z pacjentem dietetyk często na pierwszej wizycie przeprowadza pomiary antropometryczne. To właśnie na ich podstawie jest w stanie uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat wagi oraz budowy ciała danej osoby.

Obecnie większość gabinetów dietetycznych ma w swoim wyposażeniu analizator do pomiaru masy oraz składu ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej. Brzmi niezrozumiale oraz przerażająco? To tylko mylne pierwsze wrażanie! Tak naprawdę badanie z wykorzystaniem tego urządzenia jest bezbolesne, szybkie oraz nieinwazyjne. Dzięki jego wykonaniu dietetyk jest w stanie określić nie tylko masę ciała, ale także ilość tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy ciała oraz zawartość wody w organizmie pacjenta.

Do pomiaru pacjent powinien się odpowiednio przygotować – tak, aby jego wynik był jak najdokładniejszy. Zaleca się, aby badanie analizatorem przeprowadzać na czczo lub nie szybciej niż 4 godziny po posiłku. Ponadto przed jego wykonaniem nie należy spożywać takich napojów jak: alkohol, mocna herbata czy kawa, gdyż prowadzą one do zaburzenia równowago płynów w organizmie.

Osoba udająca się do dietetyka musi pamiętać, że pomiar analizatorem składu ciała przeprowadza się u osób z gołymi stopami, więc na wizytę rekomenduje się założenie skarpet, a nie rajstop. Dodatkowo nie należy ubierać elementów metalowych. 

Istnieją ponadto pewne wyjątki, kiedy nie można wykonać pomiaru analizatorem wykorzystującym bioimpedancję elektryczną. Można do nich zaliczyć między innymi posiadanie wszczepionego rozrusznika serca. Przed wykonaniem badania dietetyk z pewnością zada pytania, dzięki którym oceni, czy dla danej osoby badanie jest w pełni bezpieczne.

 

Ile czasu trwa pierwsza wizyta i czy od razu otrzymuje się dietę?

Nie sposób określić dokładnie, ile czasu trwa pierwsza wizyta u dietetyka. Zależy to od wielu czynników – między innymi od problemu, z jakim zmaga się pacjent czy ilości informacji, jakie ma do przekazania pacjent lub specjalista. Jedno jest pewne – nie warto się spieszyć i należy zarezerwować sobie około 60 minut na pierwsze spotkanie z dietetykiem.

Każdy dobry specjalista doba o to, aby wizyta przebiegła w spokojnej atmosferze, dzięki której będzie on w stanie przekazać swojemu pacjentowi jak najwięcej cennych uwag i rad. Jeżeli jednak chodzi o indywidualnie dopasowany jadłospis, to najczęściej trzeba na niego trochę poczekać. Podczas pierwszej wizyty dietetyk może przekazać pewne ogólne zalecenia żywieniowe, jednak dokładną rozpiskę posiłków najczęściej przedstawia na kolejnym, krótkim spotkaniu lub drogą mailową. 

Ułożenie dobrze zbilansowanego planu żywieniowego często nie jest bowiem prostym zadaniem i wymaga od dietetyka ogromnej wiedzy oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu.

dieta dietetyk jadłospis zdrowie

Po pierwszej wizycie u dietetyka uzyskamy podstawowe informacje na temat odpowiedniego dla nas żywienia

 

Czy warto wybrać się na wizytę do dietetyka?

Odpowiedź jest bardzo prosta – jak najbardziej warto! W dzisiejszych czasach w Internecie czy telewizji ludzie są zarzucani różnymi informacjami dotyczącymi diety. Niestety, duża część z nich okazuje się nieprawdziwa i może doprowadzić do różnych uszczerbków na zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby w razie potrzeby zwrócić się do osoby, która jest specjalistą w dziedzinie żywienia.

Mam nadzieję, że ten artykuł przekonał Cię do tego, że pierwsze spotkanie z dietetykiem to nic strasznego. Na wizytę u specjalisty należy przede wszystkim zabrać uśmiech oraz pozytywne nastawienie, a wtedy przebiegnie ona miło oraz sprawnie!

Dieta
Odsłony: 4025
(0 Votes)