Drukuj
Dieta

woda picie zdrowie uroda nawadnianie

Dlaczego warto się nawadniać?

Nawodnienie ma fundamentalne znaczenie dla życia i jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ustroju człowieka. Woda stanowi bowiem aż 75% masy ciała niemowląt i 50% masy ciała osób dorosłych. Z kolei odwodnienie organizmu wiąże się z wieloma komplikacjami zdrowotnymi. Sprawdź, jak prawidłowo się nawadniać i jakie korzyści się z tym wiążą.

 

Jaka jest rola wody w żywieniu?

Woda jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych w diecie człowieka. Pełni ona szereg ważnych funkcji w organizmie. Jest ona odpowiedzialna m.in. za:

 

Prawidłowe nawodnienie – korzyści

Dietetycy i lekarze wielokrotnie podkreślają, jak ważne jest dostarczanie właściwych ilości płynów. Jednakże wciąż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co daje nawodnienie organizmu.

Dane literaturowe jednoznacznie wskazują, że picie dużej ilości płynów chroni nas w pewnym stopniu przed rozwojem wielu dolegliwości zdrowotnych, w tym m.in. przed:

Dodatkowo dostarczanie odpowiednich ilości wody może poprawić nawilżenie skóry. Choć wbrew wielu opiniom nie jest to wystarczające, aby zapobiegać np. powstawaniu zmarszczek.

woda zdrowie uroda nawadnianie

Woda pozytywnie oddziałuje na zdrowie i urodę

 

Czym grozi odwodnienie?

Zbyt niska podaż płynów prowadzi do odwodnienia, które jest stanem zagrażającym naszemu zdrowiu i życiu.

Pierwsze objawy związane z niedostatecznym spożyciem wody pojawiają się już przy obniżeniu zawartości wody w organizmie na poziomie 1% masy ciała. Na skutek odwodnienia dochodzi do pojawienia się takich symptomów, jak:

Niewystarczające nawodnienie wiąże się również ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób, o których wspomniano w powyższej części artykułu. Dodatkowo spożywanie zbyt małych ilości płynów zwiększa ryzyko wystąpienia udarów mózgu i raka jelita grubego. Jednakże zagrożenia związane z odwodnieniem mogą być o wiele poważniejsze. Odwodnienie na poziomie 8% masy ciała może skutkować pojawieniem się zaburzeń świadomości, halucynacji, a także wystąpieniem niewydolności krążeniowo-oddechowej[3].

 

Jak się prawidłowo nawadniać?

Dla zapewnienia nawodnienia znaczenie ma zarówno ilość, jak i rodzaj dostarczanych płynów. Zagadnienie to zostało omówione w dalszej części artykułu.

 

Ile wypijać płynów?

Podstawą właściwego nawodnienia jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się, aby każdy z nas wypijał codziennie średnio ok. 2-2,5 l płynów. Jednakże, aby ustalić bardziej indywidualne zapotrzebowanie na wodę, można zastosować kilka prostych przeliczników. Dla przykładu zaleca się, aby na każdy kilogram masy ciała dostarczać 30-35 ml wody. Zgodnie z tym, osoba, która waży 50 kg, powinna wypijać 1,5-1,75l płynów dziennie.

Istnieje też jeszcze inny sposób, aby obliczyć ilość wody niezbędną do spożycia. Jest on uzależniony od kaloryczności naszej diety. Zgodnie z nim przyjmuje się, że na każdy 1 kcal energii powinniśmy dostarczyć 1 ml wody. Więc w przypadku, gdy energetyczność naszej diety wynosi 2500 kcal, wówczas należy spożyć 2500 ml wody (2,5l).

 

Jakie płyny spożywać?

W związku z prawidłowym nawadnianiem wiąże się jeszcze jedno pytanie: które płyny należy dostarczać? Zaleca się, że czysta woda powinna stanowić ponad 50% ilości wszystkich dostarczanych płynów. Mogą być to zarówno wody mineralne, wody źródlane, wody stołowe, jak również wody lecznicze. Dodatkowo warto też mieć świadomość, że źródłem płynów w naszej diecie są liczne produkty, w tym głównie: napoje mleczne, herbata, kawa (wbrew powtarzanym mitom, kawa nie odwadnia), soki, zupy, warzywa i owoce.

woda kawa nawadnianie płyny zdrowie

Jednym z bardziej popularnych mitów na temat płynów jest to, że kawa odwadnia

 

Nie zapominaj o elektrolitach!

Na końcu warto wspomnieć, że istnieje też pojęcie takie, jak odwodnienie hipotoniczne, które jest związane z utratą elektrolitów (np. jonów wapnia, magnezu, sodu). Dlatego też w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego, gorączki, pracy w wysokich temperaturach należy pamiętać o dostarczaniu odpowiednich ilości składników mineralnych, w tym głównie magnezu.

 

[1] Jequier E. i wsp.: Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr., 2010, 64, 2, 115-123.

[2] Nakamura Y. i wsp.: Effect of increased daily water intake and hydration on health in japanese adults. Nutrients, 2020, 12, 4, 1191.

[3] Popkin BM. i wsp.: Water, hydration and health. Nutr Rev., 2010, 68, 8, 439-458.

 

Dieta
Odsłony: 617
(0 Votes)