Drukuj
Dieta

Dlaczego przetwory pomidorowe są zdrowsze od pomidorów?

dieta pomidory warzywa przetwory pomidorowe soki napoje

 

Dlaczego przetwory pomidorowe są zdrowsze od pomidorów?

Pomidor (łac. Lycopersicum esculentum L.) to szeroko rozpowszechnione w Polsce i na świecie warzywo. Średnio w Polsce spożywa się ich do 10 kg rocznie (na osobę). Tymczasem warto tę ilość zwiększyć, ponieważ okazuje się, że wartości odżywcze pomidorów są niebywałe i wysokie spożycie zarówno świeżych pomidorów, jak i ich przetworów może prowadzić do poprawy zdrowia.

 

Pomidor – właściwości oraz składniki odżywcze w pomidorach

Pomidory są dobrym źródłem witaminy C – pierwsze obserwacje związane ze spożywaniem tych warzyw dotyczyły widocznego niwelowania choroby zwanej szkorbutem, występującej w związku z niedoborami tej witaminy. Wystarczy zjeść 3 średnie pomidory, by pokryć jej dzienne zapotrzebowanie! Pomidor to również źródło znacznej ilości wody, a także błonnika, witaminy E, witamin z grupy B, biotyny, potasu, magnezu, miedzi i związków z grupy karotenoidów (silnych antyoksydantów) – likopenu i beta-karotenu. Jednocześnie trzeba podkreślić, że pomidory należą do bardzo nisko kalorycznych produktów – zawierają jedynie kilkanaście kalorii w 100 g. Oznacza to, że jeden średniej wielkości pomidor ma około 30 kcal.

 

Jakie pomidory wybrać? Rodzaje pomidorów

Pomidor pomidorowi nierówny. Na rynkach i w sklepach możemy spotkać wiele różnych odmian tego warzywa. Mogą mieć one różnorodne wielkości, ale i kolory. Ze względu na wielkość wyróżnia się takie odmiany, jak:

Kolory, w jakich mogą występować pomidory to: oczywiście czerwony, ale i żółty, zielony, pomarańczowy, czarny. Warto przy tym dodać, że pomidory czarne są najbardziej zasobne w barwniki roślinne, które działają antyoksydacyjnie. Nie oznacza to jednak, że inne kolory i odmiany pomidorów nie są zdrowe, wręcz przeciwnie.

przetwory pomidorowe soki napoje zdrowie sałatki warzywa owoce

Przetwory pomidorowe są zasobniejsze w likopen niż świeży pomidor!

 

Przetwory pomidorowe, czy świeży pomidor?

Likopen to bardzo ciekawy związek znajdujący się w pomidorach (ale nie tylko w nich). Można go także znaleźć między innymi w papryce, arbuzie, truskawkach, grejpfrutach – to on odpowiada za czerwono-pomarańczową barwę tych produktów. O likopenie można jednak powiedzieć dużo więcej. Mianowicie jest to szeroko zbadany składnik, któremu przypisuje się silne działanie prozdrowotne.

Ilość likopenu w pomidorach różni się w zależności od licznych czynników. Na przykład w pomidorach czerwonych może być go nawet 10-krotnie więcej niż w odmianie żółtej. Z kolei podczas wzrastania pomidorów, w zależności od temperatury środowiska, ilość likopenu może być różna o nawet 30% między pomidorami wyrastającymi w odmiennych warunkach atmosferycznych.

Natomiast to, co jest najciekawsze w likopenie to fakt, że przetwory pomidorowe są w niego zasobniejsze niż świeży pomidor! Jest to po pierwsze związane z faktem, że podczas przetwarzania pomidorów usuwana jest z nich woda, a znajdujące się w tych warzywach składniki stają się bardziej skoncentrowane. To jednak niecałe wytłumaczenie. Okazuje się, że oddziaływanie na pomidory temperaturą (podczas przetwarzania np. na sok, koncentrat itp.) zwiększa aktywność likopenu, a także powoduje jego lepsze wchłanianie w organizmie człowieka. Dla przykładu: świeży pomidor zawiera średnio około 4 mg likopenu w 100 g. Z kolei przetwory pomidorowe:

Warto dodać, że na wchłanianie likopenu w organizmie człowieka ma wpływ także obecność tłuszczu w posiłku. Zapamiętaj – jeśli chcesz zmaksymalizować wykorzystanie likopenu z posiłku, stawiaj po pierwsze na przetwory pomidorowe, a po drugie łącz je ze źródłem tłuszczu! Sprawdzą się tu wszelkie oleje roślinne, np. olej lniany, rzepakowy czy też mikstury olei Dr Gaja.

jogurty sok z pomidorów przepis warzywa zdrowie

Ciekawym daniem z pomidorami jest sałatka z pomidora, arbuza i fety

 

Co zrobić z nadmiarem pomidorów? Proste przepisy z przetworów pomidorowych

Szukasz inspiracji na ciekawe dania z pomidorami i przetworami pomidorowymi? Oto kilka z nich:

Literatura:

  1. Zdrojewicz Z. i wsp.: Działanie lecznicze owoców pomidora zwyczajnego. Post Fitoter 2016; 17(1): 44-48.
  2. Korona-Zalewska M. i wsp.: WARTOŚCI ODŻYWCZE I PROZDROWOTNE OWOCÓW POMIDORA GRUNTOWEGO. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 2, str. 200 – 205.
  3. Gwóźdź E. i wsp.: Prozdrowotne właściwości owoców pomidora i jego przetworów. Med Rodz 2015; 4(18): 186-188.
  4. Skiepko N. i wsp.: Właściwości likopenu i jego wykorzystanie do produkcji żywności funkcjonalnej. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 6 (103), 20 – 32.
  5. Kulczyński B.: Likopen (https://vitapedia.pl/likopen; dostęp dn. 30.05.2022 r.)

 

Dieta
Odsłony: 1496
(0 Votes)