Drukuj
Dieta

Częste oddawanie moczu - co jest jego przyczyną i jak mu zaradzić?

częstomocz nocne wstawanie suplementy problemy z pęcherzem ból

Częste oddawanie moczu - co jest jego przyczyną i jak mu zaradzić?

Częstomocz dzienny i nocny to dolegliwości, które mogą dotyczyć osób w każdym wieku, choć najczęściej wiążą się z wiekiem podeszłym. Tym niemniej, warto wiedzieć, jak można zaradzić temu problemowi, zwłaszcza poprzez zastosowanie łagodnych, domowych sposobów. Zwiększona częstość oddawania moczu może bardzo negatywnie wpływać na jakość życia, a jednocześnie w wielu przypadkach można ten problem w dużej mierze zniwelować poprzez odpowiednie działania. Co warto robić, gdy cierpimy na częstomocz?

 

Częste oddawanie moczu – czyli ile razy w ciągu dnia?

Za prawidłową liczbę mikcji w ciągu dnia uznaje się 3-7 razy. Oczywiście jest to cecha indywidualna i nie musi być tak, że mniejsza lub większa od podanej liczba razy oddawania moczu jest nieprawidłowa. Za nieprawidłowe uznaje się oficjalnie oddawanie moczu ponad 8 razy w ciągu 24 godzin. Jednakże powinniśmy uznawać przede wszystkim każde odchylenia od naszej indywidualnej normy. Jeśli dotychczas zwykle chodziliśmy do toalety 5 razy dziennie, a od dni czy tygodni liczba ta jest o wiele wyższa, to powinno nas skłonić do zastanowienia się nad stanem zdrowia i samopoczuciem. Już na pewno zwiększenie częstotliwości mikcji, gdy jest połączone z występowaniem dodatkowych dolegliwości (np. bólu podczas oddawania moczu, „dziwnej” i nietypowej barwy moczu) – jest znakiem, by odwiedzić przynajmniej lekarza pierwszego kontaktu. Zaś lekarzem, który bezpośrednio zajmuje się układem moczowym jest urolog.

częstomocz nocne wstawanie suplementy problemy z pęcherzem  

Częstomocz może również również powodować zmęczenie związane z niewyspaniem 

 

Przyczyny częstego oddawania moczu

Częstomocz może mieć wiele przyczyn. Najczęściej to wynik tak zwanego pęcherza reaktywnego, czyli choroby przebiegającej z występowaniem nagłej i mocnej chęci oddania moczu, a jednocześnie z oddawaniem bardzo niewielkich ilości moczu. Częstomocz w przebiegu tej choroby ma zwykle miejsce i w ciągu dnia i nocy. Występuje u kilkunastu procent osób w późnej dorosłości, a u ludzi w wieku podeszłym – nawet u co 8 osoby. Podobnie problemem, który objawia się częstomoczem może być nadreaktywność wypieracza, czyli nadmierna praca mięśnia odpowiadającego za opróżnianie pęcherza moczowego. Może się zdarzyć, i to całkiem często, że osoby z pęcherzem reaktywnym mają też nadreaktywność wypieracza. Przyczyny rozwoju tych chorób mogą mieć źródło neurogenne (zaburzenia unerwiania dróg moczowych, demielinizacja nerwów), ale często nie udaje się wskazać na konkretną przyczynę – wówczas mówi się o tak zwanych idiopatycznych przyczynach tych problemów.

Do innych powodów częstomoczu można zaliczyć: zapalenie pęcherza, zakażenie układu moczowego, a nawet choroby ogólne, np.:

 

Jak radzić sobie z częstym oddawaniem moczu?

Przede wszystkim naturalne metody na częstomocz to sposoby związane z modyfikacją naszego stylu życia i nawyków. Jeśli na przykład dokucza nam częstomocz nocny (nykturia), to dobrym sposobem na zmniejszenie chęci pójścia do toalety podczas snu jest nieprzyjmowanie płynów na około 4 godziny przed pójściem spać. To samo może dotyczyć podróży czy ważnego wydarzenia, podczas których nie chcemy, by ryzyko częstomoczu psuło nam samopoczucie. Przy tym warto szczególnie zrezygnować lub ograniczyć napoje, które mogą zwiększać chęć mikcji, w tym kawa, herbata, inne napoje z kofeiną, a także alkohol.

Zaleca się także ogólne ograniczenie spożycia płynów o 1/4 w stosunku do dziennego zapotrzebowania, choć tutaj należy kwestię omówić ze specjalistą, na przykład dietetykiem.

Można także wypróbować specjalnych treningów układu moczowego, które polegają na stopniowym wydłużaniu okresów przerwy między poszczególnym oddawaniem moczu. W poważniejszych przypadkach stosuje się farmakoterapię – leki antymuskarynowe, analogi wazopresyny, a nawet rozwiązaniem jest zastosowanie toksyny botulinowej na mięsień wypierający mocz z pęcherza.

częstomocz nocne wstawanie suplementy problemy z pęcherzem zdrowie drgaja

 Warto wspierać układ moczowy zdrową dietą i suplementami

 

Częstomocz – naturalne metody, zioła na częstomocz

Jeśli chodzi o naturalne remedia na częstomocz i/lub nadreaktywny pęcherz – to z jednej strony zioła w formie naparów nie są polecane – ponieważ zwiększają spożycie płynów. Rozwiązaniem mogą być więc tak zwane nasiadówki, czyli „kąpiele” zewnętrznych okolic układu moczowego w parze wodnej pochodzącej z naparów ziołowych, czyli w temperaturze średnio 40 stopni. Do nasiadówek zachęca się zwłaszcza osoby, które cierpią na częstomocz w przebiegu zakażeń pęcherza i/lub stanów zapalnych w układzie moczowym. Można wówczas wykorzystać napary z takich ziół, jak:

W sytuacji, czyli kiedy często cierpimy na infekcje układu moczowego, warto też wspomóc odporność, nie tylko poprzez stosowanie różnorodnej diety bogatej w świeże owoce i warzywa. Można postawić także na dobrej jakości suplement wspierający funkcje układu immunologicznego.

 

Literatura:

  1. Rechberger T., Kulik-Rechberger B.: Zaburzenia czynnościowe dolnych dróg moczowych — postępowanie diagnostyczno- -terapeutyczne w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 397–407.

 

Dieta
Odsłony: 3567
(0 Votes)