Drukuj
Dieta

6 naturalnych produktów obniżających ciśnienie tętnicze

ciśnienie krwi zdrowa dieta obniżanie ciśnienia

6 naturalnych produktów obniżających ciśnienie tętnicze

Podwyższone ciśnienie tętnicze diagnozuje się u co 6. osoby powyżej 60. roku życia na świecie! Wiele osób zastanawia się czy istnieją naturalne metody obniżania ciśnienia tętniczego. Oczywiście – są nimi przede wszystkim ruch i odpowiednia dieta. W tym artykule dowiesz się, jakie są najlepsze naturalne produkty obniżające ciśnienie.

 

Nadciśnienie ­– zagrożenia, jakie niesie

Zacznijmy od zdefiniowania, czym jest nadciśnienie tętnicze. Określa się, że ta choroba cechuje się zbyt wysokim ciśnieniem skurczowym (>139 mmHg) i/lub rozkurczowym ciśnieniem (>89 mmHg) krwi. Przypomnijmy, że prawidłowe wartości ciśnienia krwi to odpowiednio <129 mmHg dla skurczowego i < 84mmHg dla rozkurczowego ciśnienia tętniczego.

Jak już wiecie, nawet 60% starszych dorosłych cierpi na tę przypadłość. Warto jednak dodać ku przestrodze, że obecnie na świecie nadciśnienie tętnicze może dotyczyć nawet 45% dorosłych ogółem!

To ważne, by wykryć podwyższone ciśnienie odpowiednio wcześnie i wdrożyć zasady zdrowego stylu życia. Rozwój nadciśnienia może bowiem pociągać za sobą ryzyko pojawienia się innych chorób. Do tych najbardziej połączonych z nadciśnieniem tętniczym zaliczamy: miażdżycę, udary, tętniaki, zawał serca i jego niewydolność, a także choroby nerek i demencję.

 

Obniżanie ciśnienia bez leków

Wielu chorych zastanawia się czy obniżanie ciśnienia bez leków jest w ogóle możliwe. W szerzeniu prozdrowotnych informacji nie zawsze pomagają też lekarze, którzy wolą przepisywać środki farmakologiczne, bez omówienia zasad zdrowego stylu życia. Tymczasem do najważniejszych reguł, które trzeba zapamiętać (i wdrożyć w życie!), jeśli mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, zaliczamy:

ciśnienie krwi obniżanie bez leków zdrowie

Ciśnienie krwi można obniżyć dietą i zdrowym trybem życia

 

Jak dieta obniża ciśnienie?

Zwróćmy uwagę na ogólne zasady diety na obniżenie ciśnienia tętniczego. To przecież całokształt tego, co jemy i pijemy przekłada się na nasze zdrowie. Dodanie pojedynczego zdrowego produktu do ogólnie niekorzystnej dla zdrowia diety niestety niewiele nam pomoże.

A więc jak powinna wyglądać dieta na obniżenie ciśnienia tętniczego?

 

Które produkty obniżają ciśnienie?

Można wyróżnić co najmniej kilkadziesiąt produktów spożywczych, które pozytywnie oddziałują na układ krążenia człowieka i mogą przyczyniać się do polepszenia parametrów krwi. Naszym „top” produktów na obniżanie ciśnienia tętniczego są:

 

Buraki (i sok z buraka)

Swoje przeciwnadciśnieniowe działanie zawdzięczają zawartym w składzie azotanom. To związki, które działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, przez co ułatwiają przepływ krwi. W konsekwencji mogą obniżać ciśnienie tętnicze nawet o 5 mmHg już po 2 tygodniach od włączenia ich do diety.

 

Naturalne (gorzkie) kakao

Zawiera kilka związków, które mogą wpływać na obniżanie ciśnienia tętniczego. Są to między innymi potas, magnez oraz przeciwutleniacze. Trzeba jednak pamiętać, by spożywać kakao niesłodzone i nieprzetworzone. Warto też postawić na dobrej jakości gorzką czekoladę.

kakao zdrowie dieta obniżanie ciśnienia krwi

Naturalne kakao wpływa na obniżanie ciśnienia krwi

 

Aronia i głóg

Te oraz podobne im owoce z grupy jagodowych (np. jeżyny, jagody), tak samo jak kakao, są produktami niesamowicie bogatymi w polifenole, czyli naturalne przeciwutleniacze. Związki te hamują szkodliwą aktywność wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają naczynia krwionośne i sprzyjają powstawaniu blaszki miażdżycowej.

 

Czosnek i imbir

Są to przyprawy, które mogą być ogromnymi sprzymierzeńcami w walce z nadciśnieniem. Czosnek – przede wszystkim z uwagi na zawarty w nim związek o nazwie allicyna. Imbir zaś zawiera tzw. gingerole. Oba rodzaje związków aktywnych zostały przebadane pod kątem właściwości prozdrowotnych i zdecydowanie wykazują się dużą efektywnością w zmniejszaniu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego też warto włączyć je do codziennej diety. Na zdrowie!

 

Literatura

  1. Grodzicki T., Gryglewska B., Tomasik T., Windak A. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym w wieku podeszłym. Med. Wieku Podeszłego 2013; 3, s. 1–27.
  2. Wytyczne NICE. Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u dorosłych w podstawowej opiece zdrowotnej. Nadciś. Tętn. 2006; 10, 4, s. 307–324.
  3. Gibała M.: Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego. Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 4, s. 265–270.
  4. Gajda E.: Fitoterapia i dieta w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Post Fitoter 2019; 20(1): 73-80.
Dieta
Odsłony: 1773
(0 Votes)