Gaja, czyli Matka Ziemia

Obecnie świat oferuje tak dużo, że nie do końca potrafimy sobie z tym radzić. Z jednej strony bombardowani jesteśmy nurtem bycia fit, eco, vege, raw itp. Każdy chce być wysportowany, szczupły, zawsze zmotywowany do działania i z koktajlem w dłoni. Z drugiej strony – coraz większą część naszej żywności, stanowią  wysoko przetworzone produkty, o niskiej wartości odżywczej (dodatkowo, niosące najczęściej dużą podaż kalorii, będąc przyczyną nadwagi i otyłości). Kolorowe opakowania, chwytliwe hasła reklamowe, często padające, nie mające pokrycia obietnice o wspaniałych właściwościach sprawiają, że konsumenci wybierają to co modne (niekoniecznie zdrowe). Mimo, że świadomość żywieniowa się zwiększa, ciężko jest klarownie wydać osąd na temat poszczególnych składników diety. Badań na temat każdego produktu przybywa, a cała ich rzesza zaprzecza sobie nawzajem. Często żyjemy w przekonaniu, że coś służy naszemu zdrowiu, a za tydzień może okazać się, że jednak tak nie jest… i skoro osobom związanym z dietetyką i naukami o żywności, wybranie sprawdzonych, dobrych produktów sprawia nie lada wysiłek, co mają robić osoby, niewykształcone w tym temacie?

Poniżej kilka porad, których wdrożenie z pewnością przysłuży się Twojemu zdrowiu:

  1. Niech bazę żywieniową stanowią produkty naturalne, nieprzetworzone.
  2. Czytaj etykiety i dokładnie sprawdzaj produkty gotowe (jakim rodzajom obróbki zostały one poddane? Jakie jest pochodzenie składników użytych do ich produkcji? Itp.)
  3. Wybieraj tylko to, co odżywia Twoje ciało. Jeśli czujesz, że któryś produkt Ci nie służy, wyłącz go z diety… nie zapomnij jednak zastąpić go innymi, o podobnych właściwościach.
  4. Przechowuj żywność zgodnie z informacją na etykiecie (nie po to kupujesz wysoko odżywczą żywność, żeby tracić cenne właściwości np. zostawiając otwarte opakowania, czy trzymając w niewłaściwej temperaturze…).
  5. Wiele naturalnych produktów, w które obfituje nasza planeta ma właściwości prozdrowotne, jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, dowiedz się co będzie je łagodziło!
  6. Nie mów, że się nie da… życie w harmonii, spokoju, zdrowiu jest możliwe, trzeba tylko chcieć wyciągnąć po nie rękę : )

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamieszkać na wsi, spożywać produkty własnej produkcji i cieszyć się tym, że wiemy co ląduje na naszym talerzu… tylko kto mógłby sobie na to pozwolić? Większość z nas, jest zmuszona zawierzyć na słowo producentom żywności, kluczem więc jest znalezienie tych, godnych zaufania. Na szczęście na rynku możemy znaleźć firmy, które chcą dać nam – konsumentom – to co najlepsze. Wyruszają w świat, w poszukiwaniu najcenniejszych składników, przetwarzają rośliny tylko w sezonie, kiedy mają one najwyższą wartość odżywczą oraz wynajdują dostawców, którzy nie nadużywają środków ochrony roślin. Jedną z marek, której produkty wzięłam ostatnio na tapetę jest Dr Gaja. Nawiązując do samej nazwy, która pochodzi z mitologii greckiej i oznacza  Ziemię, matkę wszelkich istot, uosobienie płodności i macierzyństwa – cały asortyment dobierany jest w myśl zasady, że „Ziemia ma dla nas moc darów, które oferuje w postaci roślin, ziół, pierwiastków  i wielu naturalnych substancji, które wciąż przed nami odkrywa”. Wśród produktów Dr Gaja znajdziemy wiele pozycji wartych uwagi. Część z nich stanowią dobrze poznane i używane praktycznie w każdej kuchni: kasze, płatki, oleje, nasiona, zioła.  Do mniej znanej części asortymentu, na którą warto zwrócić uwagę, należą soki z egzotycznych gatunków roślin rdzennego pochodzenia (m.in. Noni, Acai, Goji), ale również z naszej rodzimej aronii. Pozyskiwane są one w innowacyjnym procesie pasteryzacji pozwalającej zachować znaczną część wartości odżywczych. Również wśród olejów mamy ciekawe propozycje, rzadko stosowane w codziennym żywieniu – olej z czarnuszki, nasion chia, ostropestu, wiesiołka czy konopi. Duża część produktów posiada ekologiczny certyfikat, co jest dodatkowym atutem. Zachęcam do zapoznania się z całym asortymentem tych naturalnych (i smacznych) produktów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie – Moc Matki Natury czeka na Ciebie : )